Hadházy szerint „nagy lépéssel” került közelebb a börtönhöz Bánki Erik

Hadházy Ákos parlamenti képviselő szerint „nagy lépéssel” került közelebb a börtönhöz Bánki Erik fideszes parlamenti képviselő.

Hadházy a Pécsi Ítélőtábla ítélete alapján azt állítja, hogy a pécsi buszbeszerzési botrányban (Volvo-gate) az ügyészség és a Kaposvári Törvényszék együttműködve próbálta tisztázni a szereplőket, különösen Bánki Eriket. A III. rendű vádlott, Patzek Endre által egy thaiföldi bankból Bánki cégébe utalt 52,5 millió forint eredetét vizsgálva a fellebbviteli bíróság megállapította, hogy Patzek thaiföldi vállalkozása semmilyen szerepet nem vállalt a pécsi buszbeszerzésben. Ezenfelül az a tanácsadási szerződés, amely alapján a pénzmozgás történt, már a buszvásárlási szerződés véglegesítése után jött létre.

Hadházy szerint már ismert, hogy a pénz jelentős része Bánki cégénél kötött ki, azonban a maradék sorsa egyelőre ismeretlen. Patzek és Bánki közötti kapcsolatot a 444.hu 2016-os cikkében is tárgyalták, amelyből kiderül, hogy Patzek volt Bánki egyik német cégének ügyvezetője. Bánkit 2022 novemberében tanúként hallgatták meg a Kaposvári Törvényszéken, de az ügyben még nem merült fel gyanúsítottként.

A Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a pécsi buszper elsőfokú döntését, amelyben a Kaposvári Törvényszék bűncselekmény hiányában felmentette a vádlottakat. A táblabíróság teljes egészében megalapozatlannak találta az elsőfokú ítéletet, mivel a törvényszék elmulasztotta feltárni a buszvásárlás fontos mozzanatait.

A büntetőperre alapot adó cselekmény 2015-ben történt, amikor a pécsi önkormányzat tömegközlekedési vállalata, a Tüke Zrt. a holland Bus and Coach cégtől közbeszerzéssel megvásárolt 115 használt Volvo buszt 3,5 milliárd forintért. A flottát a Volvo magyarországi cége pár hónappal korábban 2,8 milliárd forintért kínálta a Tükének. A nyolcéves járműpark azért drágult meg, mert közvetítőként belépett a Bus and Coach. A Népszava korábban megjegyezte: a buszvásárlásról a város és a térség meghatározó kormánypárti politikusai dönthettek, ám az ő szerepüket nem vizsgálták. Noha a 170 millió forint jutalékot munka nélkül zsebre vágó, és bűnösségét elismerő Patzek Endre üzleti kapcsolatban állt Bánki Erikkel, a régió legbefolyásosabb fideszes politikusával.

A táblabíróság nyomozati adatokat összegző ítéletében említést tett arról, hogy Bánki németországi cége – amelyben 91 százalékos tulajdonrésze volt – pénzt kapott a perben a bűnösségét elismerő P. Endrétől. Bánki nem válaszolt a Népszava kérdéseire, de SMS-t küldött, melyben ekképp fogalmazott: „Nekem biztosan nem utalt egyetlen fillért sem! Aki ezzel ellentétes dolgot állít, az hazudik.” Később azt írta: „Mélységesen felháborít az, ahogy írtok rólam, nem vagytok tekintettel a személyiségi jogaimra”. Vagyis Bánki válasza kitérő volt, hiszen senki sem állította, hogy ő kapta a pénzt közvetlenül: azt a cége kapta.

Az eljárási hibák súlyossága miatt a Pécsi Ítélőtábla úgy döntött, a megismételt elsőfokú eljárás már nem folyhat Kaposváron, ezért a Szekszárdi Törvényszék tárgyalja majd újra az ügyet.