A söripar és a nagypolitika összetalálkozott a kereszteződésben

Ritkán megy bele a politikába a söripar, az elvi távolságtartást ugyanakkor a gyakorlatban felülírják a közelgő európai parlamenti választások. Az Európai Sörgyártók Szövetsége hét pontból álló kiáltványban szólította meg az uniós intézményrendszer leendő döntéshozóit, a fenntartható sörgyártás 2024-2029-es manifesztációja a Lille-ben rendezett Brewers Forumon is hangsúlyt kapott.

A fenntarthatóság és a környezettudatosság évek óta kulcsfontosságú témája a söriparnak, mint ahogy az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes sörök térhódítása is. Ezek a jelszavak határozzák meg a szektor szakmai rendezvényeit, megspékelve a nagy gyártók árnyékából a fényre kilépő kisüzemek figyelemreméltó részeredményeivel.

Ez alól a franciaországi Lille-ben párhuzamosan zajló 6. Brewers Forum és 39. EBC kongresszus (European Brewers Convention) sem kivétel, de mivel az esemény szakkiállítás is egyben, számottevő teret kapnak a kapcsolódó háttériparágak képviselői. Így a malátázók, a komlótermelők, de a csomagolóanyag- és a technológiai beszállítók is; az üveg-, doboz-, címke- és kupakgyártóktól kezdve a sörfőző berendezések, az automatizálási és vezérlőrendszerek, a laboratóriumi felszerelések előállítóin át egészen a raktárlogisztikai és szállítmányozó szolgáltatókig.

A felsoroltak mind hallatják a hangjukat Lille-ben, a Brewers Forumon, jól felfogott érdekük, hogy ha nem is feltétlenül osztanak vastagabb szeletet a nagy sörtortából, a meglévőt legalább megőrizzék, az ne tűnjön el morzsánként a tányérjukról. Ami szokatlan, az a söripar és a nagypolitika találkozása a kereszteződésben, előbbi ráadásul most nem olyan előzékeny, mint az elmúlt években. Sokkal inkább proaktív, előnyére váló szabályozást, az üzleti környezetre is jótékony hatással lévő intézkedéseket szorgalmaz.

Lasse Aho, az Európai Sörgyártók Szövetségének elnöke lapunknak kiemelte: a 27 európai uniós tagországban június 6. és 9. között 370 millió választópolgár döntése alapján 720 képviselő dolgozik majd az Európai Parlamentben a következő öt évben. A söripar számára pedig egyáltalán nem mindegy, hogy ők hogyan gondolkodnak a kategóriáról, milyen a szektor versenyképességét befolyásoló döntéseket hoznak.

A finn szakember hangsúlyozta: az embereket összekötő sör a mezőgazdaságból származó, remekbe szabott összetevőkből erjesztett ital, az élelmiszeripar büszkesége. Aho amellett érvelt, hogy minden alkalomhoz és fogyasztóhoz kínálnak választékot, beleértve az alacsonyabb alkoholtartalmú és az alkoholmentes opciókat is. A sörfőzők a mértékletességet támogatják, mivel a felelősségteljes sörfogyasztás tökéletesen illeszkedhet egy felnőtt kiegyensúlyozott életmódjához. Az elnök emlékeztetett: az Európai Unióban működő 10 ezer sörfőzde több mint 2 millió munkahelyet teremt és 40 milliárd euró bevételt hoz a kormányok számára, így a sör nemcsak Európa gazdag kultúrájának és örökségének szerves része, hanem jelentős mértékben hozzájárul a társadalmi, gazdasági és fenntartható fejlődéshez is.

Mindezen felbuzdulva, a küszöbön álló EP-voksra fordulva az Európai Sörgyártók Szövetsége hét pontból álló javaslatcsomagot, vagy ahogy a szervezet fogalmaz, manifesztót állított össze a döntéshozóknak azzal a céllal, hogy támogassák az európai söripart, beleértve a szektor mögött meghúzódó értékláncot, hogy a következő öt évet olyan jogalkotási ciklus jellemezze az EU-ban, ami "a polgárok, a környezet és a gazdaságok javára válik." A fenntartható sörgyártás 2024-2029-es manifesztóját Julia Leferman, a szövetség újonnan kinevezett főtitkára ismertette Lille-ben.

A manifesztóban szereplő javaslatok között kiemelkedik az alkohol- és egyéb szakpolitikákban a sör belső természetének elismerése, mint alacsonyabb alkoholtartalmú, erjesztett ital, amely ösztönözheti a fogyasztókat a mértékletes fogyasztásra. Emellett szorgalmazzák egy progresszívebb jövedéki adókeret kialakítását, ami igazságos a sör számára a magasabb alkoholtartalmú kategóriákkal szemben, és ami a nemzeti szubszidiaritás tiszteletben tartása mellett felismeri az alacsonyabb alkoholtartalmú italok felé történő fogyasztói ösztönzés érdemeit. A csomagolási és csomagolási hulladékokra vonatkozó jogszabályi eltérésekkel is foglalkoznak, elősegítve egy olyan igazságos megközelítést, ami elismeri a legjobb gyakorlatokat és támogatja a sörfőzők vezető szerepét a csomagolási körforgásban. Ösztönzik az alacsony alkoholtartalmú termékek innovációját és fogyasztását, arányos alkoholfeliratkozási jogszabályokat szorgalmaznak, támogatnak egy olyan jogszabályi keretet a fenntartható élelmiszerrendszerekre, amely ösztönzi az innovációt és növeli a beruházásokat a dekarbonizációs technológiákba. Végül, de nem utolsósorban, arra hívják fel a figyelmet, hogy Európa megőrizze vezető sörgyártó régió pozícióját azáltal, hogy megszüntetik a felesleges bürokratikus terheket és megerősítik az iparpolitikát, amely támogatja a sörfőzőket az átmenetben.