Területet adott át Örményország Azerbajdzsánnak: lehet, hogy sikerült elkerülni egy újabb háborút

Az azerbajdzsáni határőrség átvette az ellenőrzést négy, korábban örmény ellenőrzés alatt álló lakatlan település fölött az Örményországgal határos qazaxi körzetben a korábban kötött megállapodás alapján - jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség pénteken.

Az Azerbajdzsánnak most visszaadott négy falut évtizedekkel ezelőtt foglalták el a két ország határának közelében. A hivatalos álláspont szerint a lépés a történelmi riválisok közötti kapcsolatok normalizálását jelenti. Az örmény határőrök elfoglalták új pozícióikat, közölte az örmény nemzetbiztonsági szolgálat, míg az azeri kormány bejelentette, hogy átvették a területek ellenőrzését.

Örményország még áprilisban jelentette be, hogy lakatlan településeket fog átadni Azerbajdzsánnak, ami a két fél szerint mérföldkőnek számít a két ország kapcsolatának békés rendezésében.

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök döntése tiltakozásokat szított az országban, mivel a Qazax régió régóta területi viták tárgyát képezi a két ország között. A négy lakatlan falu és a környező területek átadása ellen többször is tüntettek Örményországban. A múlt hét elején az örmény rendőrség közel kilencven tüntetőt vett őrizetbe, mikor a vonulók megpróbálták eltorlaszolni az utcákat. Az ellenzékben is felháborodással fogadták a döntést, és megpróbálta vádemelési eljárást indítani Nikol Pasinján miniszterelnök ellen. A kormány azonban nem hátrált ki a döntés mögül.

Előző év szeptemberében a nyomasztó katonai fölényben levő Azerbajdzsán egy nap alatt szerezte vissza az örmények lakta Hegyi-Karabahot, amelyet még a Szovjetunió széthullása idején foglaltak el az örmények. A két ország között a Szovjetunió vége óta folyamatos a konfliktus a vitatott régiók miatt. Több tízezer áldozatot követelő háborúk követték egymást a vitatott Hegyi-Karabah régióért is, mely végül tavaly egy párnapos katonai offenzíva során Azerbajdzsán ellenőrzése alá került. Márciusi cikkünkben azt írtuk, hogy a lendületbe jött Aliyev-rezsim akár háborút is indíthat a délkelet-örményországi területekért, egyoldalú esélyekkel, hiszen gazdasági potenciálja sokszorosa ellenfelének.

A mostani megállapodást a felek szerint további megállapodások követik a határ menti enklávék és exklávék kérdésében is. A tárgyalásokkal kapcsolatban korábban a G7 felszólította a feleket, hogy maradjanak elkötelezettek a békefolyamat mellett.