Minden idők legextatikusabb harmadát produkálta Ausztria Kanada ellen a jégkorong-világbajnokságon

Mindenki által előre lefutottnak vélt meccset játszottak kedden este a csehországi A csoportos világabajnokságon, a címvédő Kanada a tavaly a magyar válogatott kárára épphogy az elitben maradt Ausztriával találkozott.

Az első két harmad pont olyan volt, amilyenre számítani lehetett: 20 perc után 3-1-re, 40 perc után pedig 6-1-re vezetett a nagycsapat. A záró felvonásban azonban váratlan fordulat következett be. Bár a jégkorong történetében már előfordult, hogy egy csapat mínusz ötről egyenlített vagy akár nyert is, de hasonló bravúrt ilyen szintű underdog még nem hajtott végre abszolút topfavorittal szemben.

Az osztrákok a záró harmad elején két gyors gólt szerezve felrázták a játékot, a kanadaiak pedig összezavarodtak, és a védekezés is elmaradt. A 3-6-os állás után hamarosan 4-6, majd 5-6 lett az eredmény. A hatodik gólt az NHL-ben játszó Marco Rossi szerezte kapuslehozatalos szituációban, így hosszabbítás következett.

Amennyiben Ausztria a ráadást is megnyerte volna, ez minden idők legnagyobb fordítása lett volna a jégkorong-világbajnokságok történetében. Azonban ez nem valósult meg, mivel John Tavares gyorsan, egy pontos lövéssel döntött, így 7-6-ra Kanada nyert. Ennek ellenére a harmadik harmadot a hokitörténelem talán legextatikusabb vb-harmadaként tarthatjuk számon.

Ausztria azonban így is ünnepelhet, hiszen még soha nem lőtt két gólnál többet Kanada ellen tétmérkőzésen, és pontot is csupán másodszor szerzett története során. Korábban erre 2004-ben volt példa, szintén Prágában egy 2-2-es meccsen.

"A második harmad után már senki sem hitt bennünk a világon. Őrület, nem tudom levenni a mosolyt az arcomról. Félelmetes" – nyilatkozta a mérkőzést követően mondta Dominic Zwerger, a svájci HC Ambrì-Piotta szélsője.

Marco Rossi, az NHL-ben szereplő Minnesota Wild csatára sem hitte el a történteket: "Két harmad után nehéz volt hinni benne – valójában lehetetlen. Ám hirtelen elkezdtünk gólokat ütni, 6:3, majd 6:4 után pedig elkezdtünk hinni. Természetesen a szerencse is mellettünk volt. Soha nem felejtjük el ezt a meccset" – mondta a csatár, aki 49 másodperccel hosszabbításba küldte a meccset.

"Harminc éve vagyok edző, és láttam őrült meccseket. De ez, 6:4-től már azon gondolkodtam, hogy leviszem a kapust. Olyan eufória volt, hogy egy felhőn repültünk. Öt gólról egyenlítettünk Kanada ellen!!!" – mondta Roger Bader szövetségi kapitány.

Jégkorong, vb, 3. forduló

A csoport (Prága):

Kanada – Ausztria 7-6 (3-1, 3-0, 0-5, 1-0) – hosszabbítás után

Norvégia – Dánia 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)

Az állás: 1. Kanada 8 pont/3 mérkőzés (16-9), 2. Svájc 8/3 (13-8), 3. Finnország 7/3, 4. Csehország 6, 5. Dánia 3/3 (6-8), 6. Norvégia 3/4 (8-15), 7. Ausztria 1/3, 8. Nagy-Britannia 0/2.

B csoport (Ostrava):

Franciaország – Lengyelország 4-2 (2-0, 2-2, 0-0)

Lettország – Kazahsztán 2-0 (0-0, 2-0, 0-0)

Az állás: 1. Svédország 9 pont/3 mérkőzés, 2. Lettország 7/3, 3. Szlovákia 5/3, 4. Egyesült Államok 4/3 (12-11), 5. Franciaország 4/3 (7-8), 6. Kazahsztán 3/3 (5-9), 7. Németország 3/3 (8-16), 8. Lengyelország 1/3.