Több mint százezer palesztin menekült el szombaton Rafahból

Szórólapokon és a közösségi médiában utasítja Izrael a palesztinokat, hogy hagyják el Gáza legdélebbi városát, Rafahot a közelgő, teljes körű katonai offenzívájuk előtt. Eddig több mint százezren hagyták el a milliós várost, ahol a Gázai övezet más részeiből kitelepítettek is próbálták meghúzni magukat.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) a keleti városrészek kiürítését rendelte el, nem sokkal a várostól keletre lévő egyiptomi határátkelő keddi elfoglalása után, ezzel próbálva megakadályozni a Hamász fegyver- és pénzcsempészetét Gázába. Az ENSZ adatai szerint a menekülni kényszerülők száma meghaladja a 280 ezret, akiknek a fele az elmúlt 24 órában elhagyta a várost. A humanitárius szervezetek és Izrael szövetségesei önmérsékletre szólították fel az országot, de a múlt heti támadás csupán előfutára volt annak a szélesebb körű támadásnak, amellyel Izrael már régóta fenyegetőzik. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elutasította a Rafah elleni teljes körű támadás Amerika által is szorgalmazott visszatartását, mondván, a Hamász legfelsőbb vezetői és a megmaradt erőinek nagy része ott rejtőzik. A Biden-adminisztráció ezért visszavonta mintegy 3500 bomba izraelbe szállítását, és Joe Biden amerikai elnök jelezte, leállíthatják a fegyverszállításokat, ha Izrael teljes körű inváziót rendel el Rafahban.

Rafah kiürítése lesz a legnagyobb evakuáció

Az IDF szombaton kora reggel szórólapokon és a közösségi médiában közzétett üzeneteken keresztül utasította a lakosokat Rafah központjának kiürítésére. Elemzők szerint ez azt vetíti előre, hogy az izraeli erők már vasárnap behatolnak Rafah központjába, és valószínűleg az egész város területén keresztül nyomulnak majd előre. Az IDF közleményében azt írta, hogy erői „továbbra is fellépnek a Hamász terrorszervezet ellen, amely a gázai lakosokat emberi pajzsként használja terrorista tevékenységeihez”. A Gázai övezet más részeiből kitelepített csaknem egymillió ember hónapok óta Rafahban húzza meg magát, de a város kiürítése már javában zajlik, vasárnap pedig várhatóan további óriási tömegek hagyják el a várost. Ez lesz az elmúlt hónapok legnagyobb kitelepítése.

A rafahi határátkelő Egyiptom felé történő lezárása és a harcok miatt az Izraellel való Kerem Shalom átkelőhely elérésének nehézségei miatt korlátozott mennyiségű segély jut el Gáza déli és középső részére. A segélyszervezetek szerint az üzemanyagkészletek fogytán vannak, annak ellenére, hogy Izrael azt közölte, pénteken 200 ezer liter üzemanyagot szállított Gázába a Kerem Shalom átkelőn keresztül. Az ENSZ szerint ez a mennyiség naponta szükséges a segélyautók mozgatásához és a kórházi generátorok működéséhez. Vasárnap Izrael új átkelőhelyet nyitott a Gázai övezet északi határán, a Nyugat-Erez nevű helyen, ahol az első napon mintegy negyven kamionnyi segély haladt át.

Izrael hallani sem akar a tűzszünetről

Az IDF új offenzívákat is jelzett Gáza északi részén, és felszólította az ott élőket, hogy költözzenek máshová. Vasárnap reggel tankokat küldött az izraeli hadsereg az észak-gázai Dzsabalia városába, amit egész éjjel bombázott. Az éjszakai légicsapásokban 19-en meghaltak, többen pedig megsérültek. Dzsabaliában van a Gázai övezet nyolc nagy menekülttáborának egyike, ahol jelenleg több mint 100 ezer menekült él. A harcok ráadásul kiújultak a Gáza várostól nyugatra és északra fekvő területeken, ahol a Hamásznak sikerült visszaállítania az erődjeit. Eddig több mint 34 970 palesztint, főként nőket és gyerekeket öltek meg az izraeli offenzívában, amelyet azután indítottak, hogy a Hamász októberi, Izrael elleni intézett meglepetésszerű támadásban mintegy 1200 embert, főként civileket ölt meg és 250 túszt ejtett. A feltételezék szerint körülbelül 132 izraeli túsz van még Gázában, bár ennek akár a fele is halott lehet. A Hamász szombaton közölte, hogy Nadav Popplewell, egy 51 éves brit-izraeli férfi túsz belehalt a sérüléseibe, amelyeket egy izraeli légicsapásban szerzett több mint egy hónappal ezelőtt. Az állítást nem erősítették meg.

A múlt héten rövid időre felcsillant a remény a tűzszünetre, de ezek szertefoszlottak, amikor Izrael elutasította a közvetítők által javasolt megállapodást. Izraeli tisztviselők a Ynet hírportálnak azt mondták, hogy a Hamásszal folytatott túsz- és tűzszüneti tárgyalások nem szakadtak meg teljesen. Azt állítják, hogy a tárgyalások akkor indulnak majd újra, „ha a Hamász olyan válaszokat ad, amelyekkel együtt tudnak működni”. A Hamász pénteken közölte, hogy a tűzszünet elérésére irányuló erőfeszítések ismét a nullpontra kerültek, miután Izrael elutasította a nemzetközi közvetítők tervét, míg a Fehér Ház kifejezte elkötelezettségét, hogy megpróbálja a feleket „ha csak virtuálisan is”, de összeköttetésben tartani.

Az amerikai jelentésre reagálva Ophir Falk, Netanjahu külpolitikai tanácsadója azt mondta, hogy Izrael a fegyveres konfliktusok törvényeinek megfelelően járt el, és a hadsereg széles körű intézkedéseket hozott a polgári áldozatok elkerülése érdekében, beleértve a katonai műveletekről való figyelmeztetést telefonhívások és szöveges üzenetek útján.

Egy Rafah elleni nagy offenzíva „összeegyeztethetetlen a nemzetközi joggal”, közölte Volker Turk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa. „A legújabb evakuációs parancs csaknem egymillió embert érint, hát hova menjenek?” – kérdezte, „kimerült, kiéhezett emberekként” jellemezve a Rafahban rekedteket, akiknek ráadásul pár hónapon belül már sokadjára kéne máshova települniük. Szerinte egy átfog hadművelet „katasztrofális következményekkel járna”, beleértve azt, hogy újabb „embertelen bűncselekményeket” követhetnek el a polgári lakosság ellen.

Az izraeli hadsereg, az IDF korábban azt közölte, hogy gondoskodnak a Rafahból menekülők megfelelő élelem- és vízellátásáról, elhelyezéséről és tisztálkodási lehetőségeiről a kijelölt humanitárius övezetekben. A nemzetközi segélyszervezetek szerint azonban ezekben a humanitárius zónákban nincs elégséges férőhely, korlátozott mennyiségben van csak víz, ami még szennyezett is, lényegében megoldatlan a szennyvízelvezetés és nincs elegendő élelem.

Sajtójelentések szerint vasárnap több ezer család hagyta el Rafah városát, amit közben már folyamatosan bombáz az izraeli tüzérség. Egyiptom azt tanácsolta, hogy a polgári lakosság az al-Mawasiban, a Gázai övezet déli, tengerparti csücskében kialakított humanitárius övezetbe távozzon.

Az izraeli hadsereg október végén kezdte meg műveleteit Gázában azután, hogy az övezetet uralma alá hajtó szélsőséges iszlamista szervezet, az Izrael elpusztítását céljául kitűző Hamász október 7-én példátlan terrortámadást végrehajtva több száz izraeli polgárral, köztök csecsemőkkel, magatehetetlen idősekkel, nőkkel, bulizó fiatalokkal végzett. Azóta az övezet – a Hamász irányítása alatt álló, tehát elfogulatlannak aligha tekinthető – egészségügyi minisztériumának tájékoztatása szerint több mint 35 ezer gázai palesztin vesztette életét a háborúban, amely javarészt sűrűn lakott övezetekben zajlik, ahol a Hamász a polgári infrastruktúra fedezékében építette ki hadi infrastruktúráját.

A Hamász propagandáját vasárnap David Cameron brit külügyminiszter nevezte „érzéketlennek” azután, hogy a terrorszervezet szombaton közzétett egy videót Nadav Popplewell brit-izraeli túszról, akit még az október 7-i terrortámadás során ejtettek fogságba. A Hamász most azt állítja, hogy a férfi egy izraeli légi csapásban vesztette életét. „Találkoztam Nadav családjával, a nővérével, és tudom, hogy a szívük megszakadt abban a szenvedésben, amely már több mint kétszáz napja tart. Amikor szembesülünk vele, hogy a Hamász mire képes, rá kell jöjjünk, milyen szörnyű, rettenetes, embertelen népséggel van dolgunk” – mondta Cameron. A külügyminiszter elvetette azt az ötletet, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan Nagy-Britannia és fontolja meg, hogy korlátozza fegyverszállításait Izraelnek. Szerinte egy ilyen döntés csak a Hamászt erősítené. „Nem vagyok érdekelt abban, hogy üzeneteket küldjek. Abban vagyok érdekelt, hogy a lehető legnagyobb mértékben fokozzuk a brit nyomást, hogy olyan eredményre jussunk, amely segíti az embereket” – mondta.