Az MTI arról tudósított: Nagy István szerint ma már nem tehetik meg a termelők, hogy ne kövessék folyamatosan az átalakulásokat, hiszen egy rövid kiesés miatt is behozhatatlan hátrányba kerülnének. Ezért is üdvözölte, hogy a magyar gazdatársadalom felismerte a technológiai újítások jelentőségét, és rájött arra, hogy az újítások a termelés hatékonyságához és a fenntarthatósághoz egyaránt hozzájárulnak.

Hozzátette, hogy a digitalizációból csak akkor lesz fejlődés, ha van a nyitottság a megismerésére, a gyakorlati alkalmazásra.

A precíziós gazdálkodás terjesztését az agrártárca a saját küldetésének tekinti

– hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy a 2019-ben elfogadott Digitális Agrár Stratégia is erre alapozza a magyar agrárium nemzetközi versenyképességének javítását.

Nagy István megjegyezte, hogy az agrárdigitalizáció ösztönzésére a támogatási rendszert is fel kell használni. Ennek létjogosultságát a pályázói érdeklődés is igazolja, hiszen

a tavaly júliusban meghirdetett, precíziós gazdálkodást támogató felhívásra a gazdálkodók 212 milliárd forint igénnyel jelentkeztek, és több mint 2600-an már meg is kapták a támogatást, összesen 193 milliárd forintot.

A miniszter kiemelte, hogy a digitális átállást a 2027-ig tartó uniós költségvetési időszak támogatásairól rendelkező Közös Agrárpolitika (KAP) is fontosnak tekinti, hiszen az adatgyűjtés, az információfeldolgozás, az automatizálás, a robotizálás

  • javítja a mezőgazdaság jövedelmezőségét,
  • erősíti a termelés biztonságát,
  • csökkenti a munkaerőigényt,
  • hozzájárul a környezeti erőforrások,
  • a tápanyagok,
  • a növényvédők hatékony felhasználásához
  • és közben a környezetterhelést is visszafogja.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szintén úgy véli, hogy az elmúlt években elkezdődött a megújulás, azóta a magyar mezőgazdaság jelentős sikereket ért el az átalakulásban.

Győrffy Balázs ugyanakkor hangsúlyozta, hogy

a nehézségek egyre összetettebbek lesznek, a természeti és a jogszabályi környezet változása folyamatosan hoz majd új kihívásokat, ezért nyitni kell a más ágazatok felé, egyre több szakember tudására és tapasztalatára lesz szükség.

A legfontosabb minden körülmények között az lesz, hogy a vállalatok, fejlesztők, agrárszakemberek együttműködéséből végső soron a termelők számára hasznos innovációk jöjjenek létre - tette hozzá a kamara elnöke.

Amint arról lapunk, a Frisshirek.hu korábban már beszámolt, a magyar vidék 3400 milliárd forintnak megfelelő összeget kap az uniótól a Közös Agrárpolitika keretében. Nagy István miniszter történelmi lehetőségnek nevezte a rendelkezésre álló uniós agrártámogatást.

Fotó: Nagy István agrárminiszter beszél a Nemzeti Agrárkamara Agtech Summit elnevezésű agrárdigitalizációs konferenciáján a Budapest Music Centerben 2022. november 24-én. MTI/Kovács Attila