Átrágták egy családi ház mennyezetét, és a lakótérbe jutva az ott élők testi épségét veszélyeztették lódarazsak Lovásziban, az Ifjúság utcában. A helyszínre a lenti hivatásos tűzoltókat riasztották. Az egység egyik tagja, aki méhész, kihúzós létra segítségével megbontotta az épület tetőszerkezetét, majd eltávolította a darázsfészket. A lakók ezután visszatérhettek otthonukba - tájékoztatott a Zala Megyei Katasztrófavédelem.  

A lódarázs veszélyes lény!

A lódarázs tavasztól egészen késő őszig aktív, a nyári, meleg napokon pedig még gyakrabban lehet találkozni vele. A rovar mérete igen jelentős, így észrevenni nem nehéz: a királynő akár három és fél centis is lehet, míg a többi példány akár két és fél centis, közös továbbá a sárga-fekete mintázat.

A lódarázs csípése enyhébb esetben is bőrpírt, illetve duzzanatot okoz, de jelentkezhet kiütés és zsibbadás is az igen erős fájdalom mellett. Súlyosabb esetben jelentkezhet verejtékezés, szédülés, rosszullét, hányinger, hányás, légszomj, légzéskimaradás, szívpanasz, émelygés, hasgörcs, idegrendszeri és izomrendszeri zavar, valamint ájulásközeli állapot és eszméletvesztés is. Előbbiek közül már az enyhébb tünetek jelentkezése esetén is sürgősen orvoshoz kell fordulnia, illetve mentőt kell hívni, ha valószínűsíthető az allergiás reakció fennállása. Ilyen esetben már egyetlen csípés is halálos lehet.

Nemcsak abban az esetben jelenthet azonban veszélyt a lódarázs szúrása, ha valaki allergiás, képes ugyanis olyan nagy duzzanatot okozni, mely fulladáshoz vezethet, ha a csípés az arcot, nyakat vagy a száj belsejét érte. Érdemes tudni, hogy a lódarázs gyakran támad fejre.

Ha megcsípte egy lódarázs, és csak helyi tüneteket tapasztal, kezelje a csípés helyét ecetes, citromleves vízzel, mely semlegesítheti a lúgos méreganyagot. Használhat antihisztamin-, illetve lidokaintartalmú kenőcsöt is, és a hűtés, jegelés is segíthet. Ha több csípés is érte, azonnal forduljon orvoshoz, ilyen esetben súlyosabb következmények is felléphetnek, nem véletlenül tartja úgy a mondás, hogy a lódarázs esetében a csípések nagy száma önmagában is halálos lehet.

A lódarázs nagyon agresszív, és akár ok nélkül is támad - ez a fészek közelében, két-három méteres körzetében jellemző igazán, távolabb kevésbé -, ezért a legjobb elkerülni, amit a fészek közelében jellemző hanghatás, zúgás-dongás is segíthet. Ha már találkozott vele, jobb menekülni, és semmiképp se csapkodjon, hadonásszon, azzal csak még inkább támadásra készteti a lódarazsat.

Tó közelében bele kell ugrani, és fejtetőig lemerülni, futás közben pedig érdemes eldobni valamilyen holmit, ruhát, illetve ételt, gyümölcsöt, ami esetleg odacsalogathatta. Ha a fészket otthona közelében találta, mindenképp hívjon szakértőt az eltávolítására: egyrészt nagyon veszélyes lenne ezt házilag elvégezni, másrészt a darazsak jellemzően újra akarják építeni a fészket, ha az eltávolítás nem volt teljes - foglalta össze a femina.hu.