Lilu véleménye Rákay Philipről és a politikai etikáról

Lilu, a televíziós műsorvezető, a Partizán reggeli műsorában beszélt Rákay Philip és a politikai etika kérdéséről a televíziózásban.

A műsorvezetőnő a Partizán "Kérdések nélkül nincs válasz" című hétindító reggeli műsorának vendégeként osztotta meg gondolatait a Z+-os időkről és a politikai feszültségekről, amelyek akkoriban jelen voltak a kereskedelmi csatornánál. Lilu elmondta, hogy bár ő és Rákay Philip jó viszonyt ápoltak, és sok közös élményük volt, 2002-ben aggályait fejezte ki a vezetőség felé azzal kapcsolatban, hogy egy zenetévés műsorvezető mennyire legyen részese a pártpolitikának. Lilu szerint ez különösen problémás volt, mivel a zenetévé első szavazókhoz szólt, akiknél a világkép még fekete-fehérben rajzolódik ki.

Lilu tisztelettel szólt Rákay Philip elkötelezettségéről, mondván, hogy ő nem "megélhetési fideszes", hanem valóban az általa képviselt értékrendet vallja magáénak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy számára mint tévésnek etikai problémát jelentett, amikor egy műsorvezető ilyen erősen részt vesz a pártpolitikában.

A műsorvezetőnő szerint a Kossuth téri rendezvény, ahol Rákay Philip Orbán Viktor mellett állt ki, egy "irgalmatlan nagy dolog" volt, és nem pusztán egy véleményes kérdés. Lilu úgy érezte, hogy ez a fajta politikai aktivitás nem illik össze a zenetévé profiljával. Hozzátette, hogy örült volna, ha Rákay Philip elfogadja a meghívást a műsorba, hogy beszélhessenek a régi sérelmekről és megélésekről.

Lilu a beszélgetés végén kifejtette, hogy problémája van azzal is, amikor egy híradós személyes politikai preferenciáit közvetíti, mivel ez számára etikátlan tévézést jelent. Ezt a nézetét már fiatalon, a zenetévé kontextusában is képviselte.

Rákay Philip még áprilisban volt Fiala János talkshow-jának vendége, ahol arról beszélt, hogy mennyire nagy hatást gyakorolt rá a Fidesz 2002-es nagygyűlése, noha akkor Fidesz-ellenes légkör uralkodott, ami miatt megszűntek a médiaállásai. Visszaemlékezése szerint kiállásával az egész médiaszakmát magára haragította, majd végül teljesen elfogyott körülötte a levegő.

Lilu sokáig nem reagált a vádakra, de kedd reggel megtörte a csendet. A műsorvezető a Partizán hétindító reggeli műsorában, Gulyás Marton mellett ülve reagált Rákay Philip állításaira. Állítása szerint az újságírók erősen csúsztattak azokban az újságcikkekben, amelyek arról szóltak, hogy ő rúgatta ki Rákayt a zenetévéből, mivel – visszanézve a beszélgetés egy részét – még maga Rákay sem állított ilyet.

Nekem Philippel jó volt a viszonyom mindig, én nagyon kellemesen emlékszem a közös munkára. Mi rengeteget röhögtünk együtt. Ugyanazon röhögtünk, ugyanazokat a zenéket szerettük. Nekem talán az egyik legjobb viszonyom vele volt

– emlékezett visza Lilu.

Lilu szerint 2002-ben valóban jelen volt egyfajta politikai feszültség a csatornánál, és azt is lehetett tudni, hogy nagyon más az értékrendjük Rákayval.

Elmondása szerint valóban úgy történt, ahogy Rákay – egyébként nagyon jól – összefoglalta az általa kezdeményezett értekezletet. Lilu szerint azonban ő csak az aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy szerinte ennyire erősen benne lenni a pártpolitikában egy zenetévés műsorvezetőnek nem szerencsés, hiszen első szavazókhoz beszélnek.

Azért sokkal feketébb és fehérebb volt, kevésbé volt árnyalt a világ, mint most abban az értelemben, hogy az a Kossuth téri rendezvény egy irgalmatlan nagy dolog volt, arról mindenki tudott. Az nem egy véleményes dolog volt, hogy ott Philip hogy van jelen. Egyébként én azt őszintén tisztelem, hogy Philip első perctől kezdve ezt az értékrendet képviselte. Ő nem megélhetési fideszes, hanem ez abszolút az ő értékrendje volt, amit én tényleg tisztelek. Nekem az etikai problémám mint tévés volt

– mondta el véleményét a műsorvezető.

Lilu elmondta, hogy neki pontosan az volt akkor a problémája, ami most azzal, amikor egy híradós elmondja, kire kéne szavazni.

Hangsúlyozta: megérti, hogy ez az értekezlet Rákay Philipnek rosszul esett, pont ezért is örült volna, ha ő is elfogadja a Partizán meghívását a reggeli műsorba, hogy „mint két haver megbeszélhessék régi sérelmeiket”.