12 ezernél is több magyar külképviseleten akar szavazni az EP-választáson

Két héttel a határidő lejárta előtt már 12 150-en jelezték, hogy az a 147 külképviselet valamelyikén akarnak szavazni Európai Parlament (EP) magyar képviselőinek választásán. Azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok, akik a voksolás napján, június 9-én nem tartózkodnak Magyarországon, az ország 147 külképviseletén – nagykövetségén és konzulátusán – szavazhatnak az EP-választáson.

Ehhez május 31-én 16 óráig kell kérniük a külképviseleti névjegyzékbe vételüket. A kérelem benyújtható személyesen, kézbesítési meghatalmazott útján vagy elektronikusan a www.valasztas.hu vagy és a www.magyarorszag.hu honlapon. Az uniós állampolgárok, akik magyar listákra szeretnének szavazni, május 24-én 16 óráig nyújthatják be névjegyzékbe vételi kérelmüket.

A külföldön szavazó, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok kizárólag Magyarország külképviseletein szavazhatnak, levélben nem. A külképviseleteken a magyarországi szavazás napján, helyi idő szerint reggel 6 és este 7 óra között lehet voksolni, kivéve az amerikai kontinens külképviseleteit, mert ott – az időeltolódás miatt – június 8-án, szombaton lesz a szavazás.

A Nemzeti Választási Iroda oldalának péntek reggeli adatai szerint eddig több mint 12 ezren jelezték, hogy a külképviseletek valamelyikén szeretnének voksolni az EP-választáson. A legtöbben, több mint 1200-an a londonit jelölték meg, de sokan, közel 850-en szavaznának Hágában, majdnem 800-an Brüsszelben, mintegy 550-en Münchenben és Bernben. Közel 470-en szerepelnek a névjegyzékben Stuttgartban és 450-en Berlinben. Bécsben közel 380-an szavaznának.

A 2014-es EP-választáson 98 külképviseleten lehetett szavazni, 2019-ben pedig 134-en. 2019-ben két héttel a voksolás előtt 10 357-en voltak a külképviseleti névjegyzékben, a szavazás napjára ez a szám 20 291-re nőtt.

Az uniós választópolgárok csak egy országban adhatják le szavazatukat, ezért a sikeres regisztrációt követően a Nemzeti Választási Iroda értesíti az uniós választópolgár állampolgársága szerinti választási hatóságot, akik törlik a személyt az ottani választási névjegyzékből. Fontos kiemelni, hogy az uniós választópolgár a regisztrációt követően mindaddig szerepel a magyarországi névjegyzékben – vagyis az állampolgársága szerinti tagállamban nem szavazhat az európai parlamenti választáson – amíg nem kéri törlését, szünteti meg magyarországi lakcímét vagy veszíti el választójogát. Az uniós állampolgárok 2024. május 30-án 16 óráig kérhetik a magyarországi névjegyzékből való törlésüket.