A Kaposvári Járási Ügyészség több rendbeli, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűntette miatt emelt vádat azzal a kaposvári asszonnyal szemben, aki az általa hatósági engedély nélkül működtetett idősotthonban számos, súlyos következménnyel járó foglalkozási szabályszegést követett el, míg a fia akadályozta a járványügyi intézkedések végrehajtását.

A vád szerint a vádlott hosszabb ideje, hatósági engedély nélkül üzemeltetett egy idősotthont Kaposváron. A két családi házból álló épületegyüttesben a vádlott nagyságrendileg 30-40 fő idős, több esetben ágyhoz kötött embert látott el, akiknek a gondozása során azonban számos foglalkozási szabályt szándékosan megszegett.

A vádlott a gondozás során a mozgásképtelen sértetteknek nem biztosított megfelelő betegágyat, akik emiatt visszatérően leestek a nekik biztosított egyszerű, ágyrács nélküli heverőkről, valamint nem gondoskodott az egyik cukorbeteg sértett diabéteszes étrenddel való ellátásáról, ami az idős asszony súlyos rosszullététhez vezetett. Továbbá számos gondozott egészségét azzal sértette, illetve tette ki közvetlen veszélynek, hogy az illegális idősotthonban sorozatosan visszatérő rühességnek csak a tüneti kezelését látta el – áll az ügyészségi közleményben.

A frisshírek.hu megkereste az ügyben Korózs Lajos szociológust, aki kérdésünkre elmondta, hogy sajnos nem ritka eset ma Magyarországon, hogy az idősotthonok engedély nélkül működnek, így sajnos ilyen visszaélések is előfordulhatnak.

A szakértő elmondása alapján ma 30 ezer ember van a várólistán, hogy idősotthonba kerülhessen, akiknek közel egyharmada meg sem éri, hogy valamelyik intézmény befogadhassa. A 65 feletti korosztály létszáma kb 1,8 millió fő, akik közül közel 1,3 millió valamilyen korlátozással él. Otthonközeli ellátás azonban ennek a korcsoportnak csupán 7% számára elérhető. Szakellátás pedig, és ide tartozik az idősek otthona is, mindössze 3%-uk számára elérhető. Az elmúlt 12 évben pedig semmilyen előrelépés nem történt ezen a területen.

Az idősotthont végül a hatóságok egy közérdekű bejelentés alapján járványügyi zárlat keretében kiürítették, és a gondozottakat állami fenntartású otthonokban helyezték el. A vádlott fia azonban a hatóságok járványügyi intézkedését, így különösen a gondozottak elszállítását agresszív, fenyegető viselkedésével rövid ideig akadályozta, ezért neki járványügyi védekezés akadályozásának bűntette miatt kell felelnie.     

Az ügyészség a Kaposvári Járásbíróságra benyújtott vádiratában az asszonnyal szemben végrehajtandó szabadságvesztés, végleges hatályú foglalkozástól eltiltás és közügyektől eltiltás kiszabására tett indítványt, míg fiával szemben pénzbüntetés kiszabását indítványozott – zárul az ügyészség közleménye.

Látható tehát, hogy azok a személyek, akiknek idős hozzátartozója tartós ápolásra szorul, könnyen kényszerhelyzetbe kerülnek. Hiszen az ápolási díjak hosszú idő óta nem emelkedtek, így a család megélhetésének biztosítása miatt sokan kénytelen az illegálisan működő megoldásokat választani.

Az általunk megkérdezett egészségügyi szakember szerint szinte minden településen működik illegális idős otthon, azonban ritkán fordul elő a fentiekhez hasonló állapot. 

Fotók: ugyeszseg.hu, Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság helyszíni szemle