Ausztrália betiltja a 16 éven aluliak közösségi média használatát
Az ausztrál parlament megszavazta azt a törvényt, amely betiltja a 16 éven aluliak közösségi média használatát, hogy megvédjék a gyerekek mentális egészségét és jólétét.
A törvényjavaslatot 34 szavazattal 19 ellenében fogadták el a szenátusban, és most visszakerül a képviselőházba, ahol a kormánynak többsége van, így várhatóan átmegy. A törvény célja, hogy megvédje a fiatalokat a közösségi média ártalmaitól, amit a szülők körében végzett közvéleménykutatások is megerősítettek. A lakosság 77%-a támogatta a tilalmat a legutóbbi felmérések szerint.
A törvény hatályba lépése és következményei
A törvény 2025 novemberében lép életbe, hogy időt adjon a közösségi oldalaknak a szabályokhoz való alkalmazkodásra. A technológiai cégek akár 50 millió ausztrál dollárra is bírságolhatók lesznek, ha nem tartják be a szabályokat. A szabályokat kijátszó gyerekeket és szülőket nem fogják büntetni, de a kritikusok szerint a tilalom működésével kapcsolatos kérdések megválaszolatlanok maradtak, és a korlátozások könnyen megkerülhetők olyan eszközökkel, mint például a VPN.
A törvény bevezetését egy éves próbaidőszak előzi meg, amely során kidolgozzák a végrehajtás pontos módszereit. A technológiai óriáscégek képviselői aggályaikat fejezték ki a törvény végrehajtásával kapcsolatban. Sunita Bose, a Digital Industry Group ügyvezető igazgatója szerint nincs iránymutatás az ausztrál kormánytól arra vonatkozóan, hogy melyek azok a megfelelő módszerek, amelyeket a törvény hatálya alá eső szolgáltatásoknak alkalmazniuk kell.
Kivételt képező platformok
A törvény nem vonatkozik az üzenetküldő alkalmazásokra, az online játékszolgáltatásokra, valamint azokra az oldalakra, amelyek elsődleges célja a felhasználók egészségét vagy oktatását támogatni. A YouTube sem tartozik a tilalom alá, mivel nem követeli meg a bejelentkezést a platformhoz való hozzáféréshez.
Anthony Albanese miniszterelnök szerint a jogszabályra azért van szükség, hogy megvédjék a fiatalokat a közösségi média ártalmaitól. A törvényt a szülők körében végzett közvéleménykutatások alapján támogatás övezi, és úgy tűnik, a kérdésben a kormánypárt és az ellenzék jelentős része között is konszenzus van. A törvény abszolút kizárja a 16 éven aluliakat a nagy platformokról.
A kormány ugyanakkor kritikát kapott a törvény extrán gyors átengedése miatt. A törvényjavaslatot vizsgáló szenátusi bizottsághoz ugyanis mindössze 24 órán keresztül lehetett beadványokat benyújtani a hétfői háromórás meghallgatás előtt. A vizsgálati jelentést kedden tették közzé, és a törvényjavaslat szerdán – 102 szavazattal 13 ellenében – át is ment a parlamenti alsóházon, mielőtt a szenátushoz került volna.
A döntést megelőző parlamenti vizsgálat során meghallgatták olyan szülők vallomásait, akiknek gyermekeire korábban közösségi médián keresztül történő zaklatásnak voltak kitéve. A hazai média, különösen a Rupert Murdoch vezette News Corp, erőteljes kampányt folytatott a tilalom mellett.
Nemzetközi és iparági reakciók
Az intézkedés azonban feszültséget okozhat Ausztrália és legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok között. Elon Musk, az X tulajdonosa például kritikusan nyilatkozott a törvényről, azt sugallva, hogy ez a törvénnyel tulajdonképpen az állam csak az emberek online jelenlétét szeretné figyelemmel kísérni. A Meta, a Facebook anyavállalata közleményében aggodalmát fejezte ki, és elhamarkodott lépésnek nevezte a törvényt.
Az ausztrál fiatalok véleménye megoszlik a kérdésben. A Reutersnek nyilatkozó, Sydney-ben élő tinédzser, Enie Lam szerint a tilalommal együtt élő fiatal generációk "megkerülik majd ezeket a falakat".