Oroszország új nukleáris doktrínája és béketárgyalási feltételei Ukrajnával

Oroszország új nukleáris doktrínája kiterjed a CSTO országaira, miközben Putyin kijelentette, hogy csak a korábban egyeztetett feltételek mentén hajlandó békét kötni Ukrajnával.

Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkára, bejelentette, hogy az új orosz nukleáris doktrína kiterjed a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (CSTO) országaira, beleértve Fehéroroszországot, Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Örményországot és Tádzsikisztánt is. A doktrína változtatásait Vlagyimir Putyin orosz elnök írta alá, miután Joe Biden amerikai elnök engedélyt adott Ukrajnának az ATACMS-rakéták használatára orosz területek ellen.

Vlagyimir Putyin orosz elnök Kazahsztánban tett látogatása során kijelentette, hogy Oroszország készen áll arra, hogy Ukrajnával tárgyaljon, de csak a korábban egyeztetett feltételek mentén. Az orosz követelések közé tartozik a Donbasz és a Krím átengedése, a NATO-csatlakozás szándékáról való lemondás, valamint a hadsereg lefegyverzése és a haderő csökkentése. Jelenleg Oroszország öt megyét követel Ukrajnától, ebből négyet nem tart teljesen megszállva. A Kreml rendszeresen azt hangoztatja, hogy csak a "területi realitások" alapján hajlandók békét kötni Ukrajnával.

Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország minden lehetséges eszközzel támadni fog, ha Ukrajna atomfegyverhez jut. Az orosz vezetők szerint a nyugat hajlamos félreértelmezni az orosz nukleáris doktrínát, és kiragadni a kontextusból bizonyos elemeket. Ezzel szemben a nyugati sajtóban megjelent hírek szerint nincs megbízható információ arról, hogy a nyugati vezetők valóban mérlegelnék Ukrajna atomfegyverekkel való ellátását.

Nem sokkal Putyin kazahsztáni látogatása előtt az orosz erők újabb nagyszabású légitámadást hajtottak végre Ukrajna ellen, elsősorban az ország üzemanyag és energetikai infrastruktúráját célozva. Az ukrán légvédelem sikeresen hárította a támadások jelentős részét, azonban több találat is érte az ukrán létesítményeket. Az ukrán illetékesek összesen 12 sikeres találatról számoltak be. Az ukrán légierő megjegyzi, hogy a legutóbbi támadások során az oroszok rengeteg rakétát és drónt használtak, ami gyakran meghaladta a védelmi eszközök számát. Az orosz erők újfajta támadási módszereket alkalmaznak, amelyeket az ukrán fegyveres erők szerint folyamatosan fejlesztenek, és ezek ellen leginkább csak a nyugati fegyverek hatásosak.

Az orosz-ukrán konfliktus továbbra is feszült, és a béketárgyalások feltételei, valamint az új nukleáris doktrína változásai komoly hatással lehetnek a régió stabilitására és a nemzetközi kapcsolatokra.