Sándor Fegyir nézetei az ukrán-magyar kapcsolatok és a háború jövőjéről
Sándor Fegyir, a kárpátaljai magyar szociológus, aki a budapesti ukrán nagyköveti poszt várományosa, interjúiban kifejtette nézeteit az ukrán-magyar kapcsolatok, a háború és Ukrajna jövője kapcsán.
Sándor Fegyir, aki Volodimir Zelenszkij „A Nép Szolgája” pártjának egykori képviselője, valamint a területvédelmi csapatokhoz tartozó 101-es önálló dandár 68-as zászlóaljának veteránja, úgy véli, hogy Orbán Viktor nem oroszbarát, és a magyar kormány politikája pragmatikusabb, mint ahogy azt a retorikája alapján gondolnánk.
Fegyir kiemelte, hogy Magyarország az egyetlen szomszédos állam, amely nem állított fel ellenőrző pontokat az ukrán gabona megállítására, és széles körű kedvezményeket nyújt az ukránoknak. Emellett hangsúlyozta, hogy a magyar kormány gyakran hangoztatja, hogy nem szállít fegyvereket Ukrajnának, de a gyakorlatban ez mégis megvalósul, hiszen számos Magyarországon gyártott fegyver jut el Ukrajnába.
Fegyir szerint Ukrajna nem fásult bele a háborúba, mivel a háború ideológiai jellegű, és nem erőforrásokért folyik. Az oroszok aránytalan árat fizetnek kisvárosokért, mint Bahmut, Avgyijivka és Vuhledar. Az orosz agressziót értelmetlennek tartja, mivel a háborúkat rendszerint erőforrásokért vívják, de itt csak ideológia van.
Ukrajna NATO-tagságát nehéz kérdésnek tartja, de az EU-csatlakozás fontos, mert Ukrajna sokat nyújthat Európának, például kiváló termőföldje és képzett, tehetséges lakossága révén. Fegyir szerint az ukránok már győztek, hasonlóan az 1956-os magyarokhoz, akik bár elvesztették a csatát, mégis győztek.
Fegyir kinevezése a budapesti nagyköveti posztra már egy éve húzódik, és Kijev döntésére vár. Ugyanakkor nem tartozik azok közé, akik mindenáron magas pozíciókba akarnak kapaszkodni, és úgy érzi, hogy amit nagykövetként tehetne, azt így is meg tudja tenni.
Az ukrán-magyar kapcsolatok erősítésére Fegyir ismeretterjesztő sorozatot készít a magyar kultúráról és gasztronómiáról, amelyet a közösségi csatornáin oszt meg.
Végül, Fegyir szerint a kárpátaljai magyarok számának csökkenése a kulturális identitás elvesztésével függ össze, és az elvándorlás megállítására a már aláírt megállapodások végrehajtása jelenthetne megoldást.