Izrael betiltotta az UNRWA működését: Nemzetközi felháborodás és humanitárius aggodalmak

Az izraeli parlament új törvényt fogadott el, amely betiltja az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatalának (UNRWA) működését az ország területén, ami súlyosbítja a gázai humanitárius válságot és nemzetközi felháborodást váltott ki.

Az izraeli parlament, a Kneszet, 92-10-es szavazati aránnyal fogadta el a törvényt, amely megtiltja az UNRWA bármilyen tevékenységét Izrael területén. A döntés értelmében az UNRWA nem működtethet képviseleti irodát, és nem nyújthat semmilyen szolgáltatást sem közvetlenül, sem közvetve az országban.

Izrael azzal vádolja az UNRWA-t, hogy szoros kapcsolatban áll a Hamásszal, és több munkatársa részt vett az október 7-i támadásokban. Az UNRWA 12 alkalmazottját elbocsátották az izraeli vádakra reagálva.

Az UNRWA működésének betiltása súlyos csapást mérhet a több mint 70 éve működő szervezetre, amely alapvető szolgáltatásokat nyújt a palesztin menekülteknek, mint élelmiszer, menedék, oktatás és egészségügyi ellátás. Az UNRWA vezetői attól tartanak, hogy a fizetések és beszállítók kifizetésének gondjai a szervezet összeomlását okozhatják Ciszjordániában és a Gázai övezetben.

A törvény nemzetközi felháborodást váltott ki, több arab és nyugati ország is tiltakozott ellene. Az EU és az amerikai külügy is aggodalmát fejezte ki, attól tartva, hogy a döntés növelheti az éhezést és a betegségek terjedését a palesztinok körében.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala hangsúlyozta, hogy a szervezet betiltása mellett is fenn kell tartani a humanitárius segítségnyújtást Gázában. Az izraeli kormányzat szerint a törvény célja, hogy elhatárolják a segélyszervezetet a Hamász tevékenységeitől, és biztosítsák, hogy a humanitárius segélyek célba érjenek.

Az UNRWA izraeli működésének megszűnésével kapcsolatos végleges döntést Izrael külügyminisztériuma küldi majd el az ENSZ-nek, a jogszabály 60-90 nappal a hivatalos értesítést követően léphet hatályba. Az egyelőre nem világos, hogy ki vehetné át az UNRWA feladatait, így a gázai lakosság ellátásának jövője erősen bizonytalan.

A konfliktus elmúlt egy évében több mint 43 ezer áldozatról számoltak be gázai egészségügyi források, az áldozatok több mint fele nő és gyermek.

Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa „példátlannak” nevezte a tilalmat, és kijelentette, hogy az „szembemegy az ENSZ Alapokmányával”. Szerinte a döntés több mint 650 ezer fiatalt foszt meg az oktatástól, egy egész generációt veszélyeztetve.

António Guterres, az ENSZ főtitkára szerint a törvény végrehajtása „rossz hatással lenne az izraeli-palesztin konfliktus megoldására, és a térség egészének biztonságára és békéjére”.

Az izraeli hadsereg hadműveleteket folytat a Gázai övezetben, és több feltételezett fegyverest fogtak el. Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar vezetésével újraindultak a tűzszünet közvetítésére irányuló tárgyalások.