Japán előrehozott választásai: Politikai instabilitás és gazdasági kihívások

Japánban az előrehozott parlamenti választások eredményeként a kormányzó koalíció elvesztette parlamenti többségét, ami politikai instabilitást és gazdasági bizonytalanságot okozhat.

Japánban előrehozott parlamenti választásokat tartottak, amelyeket az új miniszterelnök, Isiba Sigeru írt ki október 27-re, nem sokkal azután, hogy október 1-jén hivatalba lépett. Az előrehozott választások célja az volt, hogy megszilárdítsa hatalmát, azonban a választásokat beárnyékolta az LDP-t érintő csúszópénzbotrány.

A választások során az LDP és koalíciós partnere, a Komeito, nem tudta megtartani a parlamenti többséget, ami 233 mandátumot jelentett volna. A koalíció mindössze 208-209 képviselői helyet szerzett, ami jelentős csökkenést jelent a korábbi 279 mandátumhoz képest. Ez a koalíció legrosszabb választási eredménye azóta, hogy 2009-ben rövid időre elvesztette a hatalmat.

Az ellenzéki Alkotmányos Demokrata Párt (CDP) jelentős sikert ért el, 143 mandátumot szerezve, ezzel növelve korábbi képviselői létszámát. A választási eredmények politikai instabilitást okozhatnak, ami hatással lehet a pénzügyi piacokra és a gazdaságpolitikára. A befektetők aggodalmait fokozza a kialakult bizonytalanság, ami a japán részvények és a jen gyengüléséhez, valamint a hosszabb lejáratú államkötvények hozamának emelkedéséhez vezethet.

A kisebb pártok, mint a Demokratikus Párt a Népért (DPP) és a Japán Innovációs Párt, kulcsfontosságúak lehetnek a kormányalakításban. Mindkét párt az LDP irányvonalával ellentétes politikát javasol, ami megnehezíti az esetleges koalíciós tárgyalásokat. A politikai bizonytalanság a Bank of Japan (BOJ) számára is kihívást jelenthet, különösen ha Ishiba olyan partnert választ, aki a nulla közeli kamatlábak fenntartását támogatja, miközben a központi bank fokozatosan emelni szeretné azokat.

A választások eredményei meghatározzák Japán politikai jövőjét a következő években, és nagy kérdés, hogy az LDP képes lesz-e fenntartani dominanciáját, vagy az ellenzék meg tudja-e törni a több mint hat évtizedes hegemóniát.

Vasárnap egyébként nemcsak Japánban, hanem Bulgáriában és Litvániában is választásokat tartottak. Bulgáriában a GERB-SZDSZ párt szövetsége szerezte a legtöbb szavazatot az előrehozott voksoláson.