Az ukrán helyzet fokozódása: Dróntámadások, bombázások és nemzetközi feszültségek
Az ukrán helyzet továbbra is feszült, mivel Moszkva egyre agresszívabb, és az ukrán törvény lehetővé teszi külföldi parancsnokok részvételét a konfliktusban. Az orosz dróntámadások fokozódnak, különösen Odessza és Kijev irányába, miközben a Donyecki területen is súlyos bombázások történtek.
Az orosz légierő drónokkal támadta Ukrajnát, a legtöbb pilóta nélküli eszközt Odessza és Kijev felé indították. Az ukrán légvédelem szerint a nyolcvan közeledő drón közül 41-et lőttek le, 32 pedig eltűnt a radarokról. A légitámadás visszaverésében az ukrán légierő és a védelmi erők légvédelmi rakétaelhárító egységei, repülőgépek, elektronikai hadviselési egységek és mobil tüzérségi csoportok vettek részt. Kijev határában tíz drónt lőttek le, egy ilyen eszközt pedig az ukrán főváros fölött semmisítettek meg.
Oroszország második egymást követő éjszaka több hullámban támadta drónokkal Kijevet. Szerhij Popko, a katonai közigazgatás vezetője szerint az orosz fegyveres erők minden éjszaka támadják a békés Kijevet. Oroszország mintegy 10 drónt indított különböző irányokból és magasságokból, de az ukrán légvédelmi egységek a város felé közeledő valamennyi eszközt megsemmisítették. Sérültekről vagy nagyobb károkról nem érkezett jelentés.
Tovább nőtt a péntek esti, Dnyipro elleni orosz légitámadás polgári áldozatainak a száma. A lakóépületre és egy kórházra hullott rakéták öt embert öltek meg és 21 személyt, köztük több gyermeket sebesítettek meg.
A Donyecki területen lévő Kosztyantyinivka és Mikolajivka két lakosát ölték meg az oroszok, további kilenc lakos pedig megsebesült az elmúlt 24 órában – közölte Vadim Filascskin, a donyecki területi katonai közigazgatás vezetője. A támadások során több településen is károkat okoztak, például Kramatorszki járásban, Liman faluban, Zakitnében, Malinyivkában, Kosztyantyinivkában, Markove településen, Pokrovszk járásbeli Kurahovában, Szoncsivkában, Uszpenivkában, Bahmut járásban, Toretszk városában, Csaszovojarszkban, Sziverszkben és Szerebrjanka településen. Összesen kilenc alkalommal támadták az oroszok a Donyecki terület településeit az elmúlt nap. Szombaton 101 embert, köztük 16 gyermeket evakuáltak a Donyecki területről.
A Torecknél zajló harcok során lengyel önkéntesekből álló egység katonái készítettek látványos felvételt a harcokról. Az oroszok támadták meg a lengyelek állásait, akik azonban hevesen verték vissza a rohamokat. Ezt követően néhány pontos tűzcsapással még meghátrálásra is kényszerítették az oroszokat, mi több, az ukrán hadsereg 28. önálló gépesített lövész dandárjához tartozó lengyelek végül ellentámadást is indítottak. Az oroszok nem tudták feltartóztatni a lengyelek rohamát, és miután két embert is vesztettek, kiürítették az állásaikat. Ezután a sebesültjeikkel menekülő oroszokra több dróncsapást is mértek, addig a lengyel egység elfoglalta az oroszok korábbi lövészárkait.
Az ukrán Energiaügyi Minisztérium jelentése szerint öt ukrajnai régióban áramkimaradások voltak orosz támadások miatt. Ezek a régiók: Dnyipro, Donyeck, Szumi, Harkiv és Hmelnyickij. A Hmelnyickij régióban légiriadó miatt leálltak az alállomás berendezései, de az áramellátás helyreállt. Dnyipróban és Donyeckben is áramkimaradások voltak. Szumiban dróntámadás miatti légiriadó következtében szűnt meg az áramellátás.
Moszkvai közlések szerint az orosz légierő az utóbbi 24 órában 51 ukrán drónt semmisített meg az ország több körzetében. A legtöbb pilóta nélküli eszközt állítólag a határtól 240 kilométerre lévő Tambov térségében lőtték le, ahol energetikai létesítményeket támadtak volna.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője élesen bírálta azt az ukrán törvényt, amely lehetővé teszi külföldi állampolgárok tiszti szolgálatát Ukrajna oldalán. Zaharova szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezzel legalizálta az ukránok külföldi parancsnokok általi halálba küldését. Úgy véli, hogy a külföldi parancsnokok részt vesznek az ukránok megölésében, húsdarálókba küldve őket.
Eközben Zelenszkij elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva egyre agresszívabb, és az orosz támadások fokozódnak. Kiemelte, hogy Észak-Korea szövetségesként támogatja Oroszországot, és katonáik bármelyik nap a csatatéren lehetnek Ukrajna ellen. Zelenszkij szerint Ukrajnának ténylegesen harcolnia kell Észak-Korea ellen Európában, és a világ konkrét lépésekkel állíthatja meg a háború kibontakozását. Az ukrán elnök elvárja a nagyobb nyomásgyakorlást Oroszországra, és aktív együttműködést szövetségeseivel a háború befejezése érdekében.
Az ukrán helyzet tehát több fronton is kihívásokkal néz szembe: a külföldi parancsnokok szerepe és az orosz agresszió fokozódása egyaránt feszültséget kelt a térségben. Az ukrán vezetés szerint a nemzetközi közösség konkrét lépései szükségesek a konfliktus megoldásához.