Elon Musk illegális munkavállalása és politikai következményei
Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, illegálisan kezdett dolgozni az Egyesült Államokban, ami politikai vitákat váltott ki, különösen a bevándorlásellenes kijelentései miatt.
Elon Musk, aki Dél-Afrikában született, diákvízummal érkezett az Egyesült Államokba a kilencvenes évek közepén, hogy a Stanford Egyetemen tanuljon. Tanulmányait azonban nem kezdte meg, helyette testvérével megalapította a Zip2 nevű vállalkozást. A cég befektetői attól tartottak, hogy Muskot kiutasíthatják az országból, ezért sürgették, hogy szerezzen munkavállalási vízumot, amit végül 1996-ban kapott meg.
A Zip2-t 1999-ben 300 millió dollárért adták el, ami elindította Muskot azon az úton, amelynek végén a Tesla és a SpaceX vezéreként, valamint az X-re átnevezett Twitter tulajdonosaként vált ismertté.
Joe Biden amerikai elnök egy pittsburgh-i kampányrendezvényen álszentséggel vádolta Muskot, amiért Donald Trump kampányának prominens támogatójaként bevándorlásellenes kijelentéseket tesz, miközben korábban ő maga is illegálisan dolgozott az USA-ban. Biden hangsúlyozta, hogy ma kevesebb ember lépi át illegálisan a határt, mint Trump elnökségének harmadik évében.
A Washington Post szerint Musk "legális szürke területként" jellemezte a diákból vállalkozóvá válását. Jogi szakértők azonban rámutattak, hogy a külföldi diákok nem hagyhatják ott tanulmányaikat, hogy céget alapítsanak, még akkor sem, ha nem kapnak fizetést. A diákvízum szabályozása a 2001. szeptember 11-i terrortámadás előtt lazább volt, ami hozzájárulhatott Musk helyzetéhez.
Musk az utóbbi időben Trump kampányának egyik legnagyobb támogatója lett, és kritikusan nyilatkozott a nyílt határokról, ami további vitákat váltott ki politikai körökben. Musk soha nem ismerte el nyilvánosan, hogy megfelelő jogi státus nélkül dolgozott volna az USA-ban. 2013-ban azzal viccelődött, hogy karrierje elején “szürke zónában” élt, 2020-ban pedig azt mondta, “diákmunkavízummal” rendelkezett.
Musk több mint 100 millió dollárt költött arra, hogy segítsen Trumpnak visszatérni a Fehér Házba. Ha Trump győz november 5-én, mindketten azt mondták, hogy Musk kiemelt szerepet kaphat az amerikai kormányban.
A Washington Post beszámolója szerint Musk 2005-ben egy e-mailben elismerte, hogy nem volt engedélye az Egyesült Államokban tartózkodni, és azt állította, hogy csak a legális tartózkodás érdekében jelentkezett az egyetemre. A diploma valójában nem érdekelte, és ez jó megoldásnak tűnt számára.
Elon Musk 2020-ban egy podcastban arról beszélt, hogy "diákvízummal" rendelkezett, mikor elhalasztotta tanulmányait a Stanfordon. "Legálisan voltam ott, de diákmunkát kellett volna végeznem." Majd arról beszélt, engedélyezték, hogy dolgozzon, lényegében bármit.
Musk illetve ügyvédje nem reagált a Washington Post megkeresésére.