Az orosz gazdaság és a háború: Putyin fenyegetései és a szankciók hatásai
Az orosz gazdaságot súlyos nemzetközi szankciók sújtják, miközben Vlagyimir Putyin elnök fenyegetésekkel reagál a NATO és Ukrajna közötti együttműködés lehetőségére.
Az orosz gazdaság helyzete az utóbbi években jelentősen romlott a nemzetközi szankciók hatására, amelyek 2014 óta, különösen 2022 óta sújtják az országot. A szankciók hatásáról eltérő vélemények vannak: míg Putyin szerint ezek erősítik Oroszországot, mások úgy vélik, hogy stagnálást okoznak, és évente az orosz GDP 2-3%-át veszik el.
A gazdasági nehézségek mellett az orosz központi bank magas kamatlábat tart fenn, ami rejtett inflációra utal. Az egyetlen növekvő szektor a hadsereg és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra, míg a gazdaság többi része stagnál.
A nyugati technológiai szankciók is éreztetik hatásukat, Oroszország technológiai lemaradásban van, és fegyverexportja is összeomlott saját szükségletei miatt. Az orosz hadsereg létszámnövelése korlátozott a munkaerőhiány miatt, miközben az ország idén a GDP 10%-át költi a háborúra.
Putyin elnök a közelmúltban fenyegette a nyugati hatalmakat, hogy súlyos eszkalációnak tekintené, ha a NATO segítséget nyújtana Ukrajnának az Oroszország elleni támadásokban. Putyin hangsúlyozta, hogy a NATO közvetlen részvétele a konfliktusban háborút jelentene Oroszországgal.
Az Egyesült Államok álláspontja szerint nem kívánják az eszkalációt, de az ukrán erők már most is mélyen Oroszország területére mérnek csapásokat drónokkal.