Szlovákia és Magyarország együttműködése egy esetleges olimpia kapcsán
Szlovákia konzultációkat kezdeményezett Magyarországgal a 2036-2040 közötti nyári olimpiai játékok esetleges rendezéséhez szükséges sportinfrastruktúra-hálózat létrehozásáról. A szlovák fél hangsúlyozta, hogy nem közös pályázati szándékról van szó, hanem a meglévő és jövőbeli sportinfrastruktúrák lehetőségeinek feltérképezéséről, amelyek az olimpia szervezésére is használhatóak.
A szlovák Nemzeti Párt elnöke, Andrej Danko és Dušan Keketi sportminiszter közös sajtótájékoztatón jelentették be a konzultációkat. Danko hangsúlyozta, hogy a szlovák sportlétesítmények, például a pozsonyi, dunaszerdahelyi vagy kassai futballstadionok, beilleszthetők lennének az olimpia rendezésébe.
A tervek között szerepel egy Olimpiai Aréna létrehozása a somorjai olimpiai edzőközpont bővítésével, amely több mint 15 olimpiai sportág számára biztosítana infrastruktúrát közel 5000 négyzetméteres területen. A beruházás teljes költségét 31 millió euróra becsülik, amelyhez az állam 20 millió euróval járulna hozzá, a fennmaradó részt pedig a jelenlegi komplexum tulajdonosa, egy magánbefektető fedezné. Az Olimpiai Aréna a Szlovák Olimpiai és Sportbizottság kezelésében lenne.
Magyarország részéről a Magyar Olimpiai Bizottság kérte a Fővárosi Önkormányzatot, hogy közösen tájékozódjanak az olimpiai lehetőségekről. Karácsony Gergely főpolgármester nyitott a gondolatra, és történelmi lehetőségnek nevezte azt.
Vitézy Dávid nem sokkal később reagált az adott döntésre, és közölte, hogy részt vesznek majd a közös gondolkodásban. Viszont hangsúlyozta: csak olyan olimpiát tud elképzelni, ami segít megoldani a város alapvető közlekedési problémáit.
Érdemes megjegyezni, hogy a magyar kormány 2017-ben már foglalkozott az olimpiarendezés gondolatával, de a Momentum által kezdeményezett népszavazás miatt visszavonták a pályázatot.
Az SNS és a minisztérium képviselői beszéltek az egész országban növekvő sportinfrastruktúra-beruházásokról, valamint a jelenleg a parlament előtt lévő sporttörvény módosításairól is.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke szerint Budapestnek is jót tesz, ha részt vesz a MOB-bal és a Magyar Paralimpiai Bizottsággal közösen abban a párbeszédben, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal lehet lefolytatni, és amely nem irányul konkrét olimpiarendezésre, csupán ennek a lehetőségéről szól.
A Blikk is beszámolt arról, hogy a budapesti olimpiai kérdése ismét napirendre került a közelmúltban.