Az amerikai elnökválasztás kampányfinanszírozása, a Helene hurrikán és a The Washington Post döntése
Az amerikai elnökválasztás kampányfinanszírozása óriási összegeket mozgat meg, míg a Helene hurrikán Észak-Karolinában komoly kihívásokat jelent a voksolás lebonyolításában. Emellett a The Washington Post döntése, hogy nem támogat jelöltet, szintén jelentős figyelmet kapott.
Kampányfinanszírozás az elnökválasztáson
Az amerikai elnökválasztás kampányai hatalmas pénzösszegeket igényelnek, amelyeket különböző forrásokból lehet megszerezni. A jelöltek saját vagyonukból is finanszírozhatják kampányukat, de elfogadhatnak adományokat is támogatóktól. Ezen kívül politikai akcióbizottságok (PAC) és super PAC-ek is nyújthatnak támogatást, míg a kormányzati támogatás szigorúan szabályozott, ezért ritkán alkalmazzák a nagy kampányok során.
Kamala Harris demokrata elnökjelölt szeptember 30-ig 906 millió dollárt gyűjtött össze, amelyhez 359 millió dollár támogatás érkezett különböző csoportoktól, így összesen 1 milliárd 270 millió dollárból kampányolhat. A támogatások 56%-a nagy adományozóktól, 44%-a kisebb, 200 dollár alatti adományokból származik.
Donald Trump republikánus jelölt 367 millió dollárt gyűjtött saját maga, és 573 millió dollár érkezett külső csoportoktól, így összesen 940 millió dollár áll rendelkezésére. A támogatások 68%-a nagy adományozóktól, például Elon Musk-tól származik.
Az amerikai Kongresszus kampányaira is jelentős összegeket költenek: a szenátorok 1 milliárd 380 millió dollárt, a képviselőjelöltek 1 milliárd 780 millió dollárt gyűjtöttek össze.
A kampányokat csak amerikai állampolgárok vagy zöld kártyával rendelkezők támogathatják, külföldiek nem. Cégek közvetlenül nem adományozhatnak, csak a tulajdonosok és munkavállalók saját zsebből.
A Helene hurrikán hatása Észak-Karolinában
A Helene hurrikán Észak-Karolinában jelentős károkat okozott, ami megnehezíti az elnökválasztás lebonyolítását. Az áramkimaradások, kitelepítések és a szavazóhelyiségek megsemmisülése akadályozza a voksolást.
Észak-Karolina kulcsfontosságú csatatér állam, ahol a választók 31%-a demokrata, 30%-a republikánus, 38%-a párt nélküli. A párt nélküli szavazók döntő szerepet játszhatnak.
Az észak-karolinai Választási Hivatal több könnyítést vezetett be a hurrikán miatt, például a szavazás helyszínének megváltoztatását és a szavazólapok újrakérését.
A természeti katasztrófák kampányjelentősége nagy, Trump és Harris is felismerte ezt. Trump a bevándorlást okolta a katasztrófavédelem hibáiért, Harris pedig ellátogatott a sújtott területekre.
A The Washington Post döntése
A The Washington Post nem támogat jelöltet az amerikai elnökválasztáson, ami felháborodást váltott ki a jelenlegi és volt szerkesztők körében is, de több közéleti szereplő is a demokrácia haláláról beszél a lépés nyomán.
A Washington Post több mint 30 év óta először jelentette be, hogy szerkesztősége nem támogatja egyik jelöltet sem az elnökválasztáson.
Marty Baron, a Washington Post korábbi ügyvezető szerkesztője bírálta az újság döntését, olyan „gyávaságnak” nevezve azt, amelynek „áldozata a demokrácia”. Baron szerint Donald Trump republikánus jelölt a lépést „meghívásnak fogja tekinteni arra, hogy tovább félemlítse a Washington Post tulajdonosát”, a milliárdos Jeff Bezost.
Susan Rice, az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete és a Biden-kormányzat korábbi belpolitikai tanácsadója „képmutatónak”, „álszentnek” és „gyávának” nevezte a döntést és szintén a demokrácia haldoklásáról beszélt.
Ezentúl a lap több volt és jelenlegi újságírója is felháborodásának adott hangot, többen is úgy érzik, hogy a döntés belegázol a lap „bátor tudósításainak” hosszú hagyományába.
A Washington Post azután határozott a szokás berekesztéséről, miután a Los Angeles Times milliárdos tulajdonosa, Patrick Soon-Shiong a hét elején hasonló lépésre szánta el magát, megakadályozandó Kamala Harris tervezett elnökjelölti támogatását.
Mint írtuk, egyre inkább elfajul az amerikai elnökválasztás kampánya, Kamala Harris demokrata jelölt szerint Donald Trump fasiszta, Joe Biden jelenlegi elnök pedig azt mondta, hogy a republikánus jelöltet be kellene zárni.