Izraeli támadás Irán ellen: Vegyes reakciók és gazdasági hatások
Izrael szombaton katonai létesítményeket célzott meg Iránban, ami vegyes érzelmeket váltott ki az iráni lakosság körében, és gazdasági hatásokat is eredményezhet.
Izrael szombaton hajnalban katonai létesítményeket támadott Iránban, az Ilam, Khuzestan és Teherán tartományokban. Az izraeli tisztviselők szerint a támadások körülbelül hajnali 5 órakor értek véget.
Az irániak különböző módon reagáltak az eseményekre. Egyesek aggódnak a háború eszkalációja miatt, míg mások közömbösek vagy éppen örülnek, mert úgy vélik, hogy az izraeli támadások megalázzák az iráni rezsimet.
Az iráni állami média lekicsinyelte a támadást, a károkat korlátozottnak nevezve, és azt állítva, hogy Irán légvédelme elfogta a csapásokat. Izrael nem támadott érzékeny helyszíneket, mint az atomprogram vagy az olajkitermelés, és Irán nem fenyegetőzött azonnali megtorlással, de kijelentette, hogy joga van hozzá.
Irán azonban egy nagyobb válaszcsapást jelentett be, ami tovább eszkalálhatja a konfliktust. A világ vezetői, köztük Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, önmérsékletre és deeszkalációra szólították fel a feleket.
A konfliktus gazdasági hatásai is érezhetők, különösen a forint árfolyamában, amely sávot ugrott, és a következő időszakban a 400-410-es tartományban mozoghat az euróval szemben. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint a dollár-forint árfolyam a 365-375-ös tartományban mozoghat.
A forint szemszögéből viszont kedvező hír, hogy a Standard and Poor's nem változtatott Magyarország szuverén adósbesorolásán, és a stabil kilátást is érvényben hagyta. A szakértők szerint azonban a hitelminősítő döntését már korábban beárazhatták a befektetők, ezért komoly forinterősödést nem várnak az ítélettől.