Izrael légicsapásokat hajtott végre Iránban

Izrael szombat hajnalban légicsapásokat hajtott végre Iránban, válaszul az országot ért támadásokra. A támadások célpontjai katonai létesítmények voltak, és jelentős robbanások hallatszottak több iráni városban.

Az izraeli hadsereg (IDF) közleménye szerint a támadások célja az volt, hogy válaszoljanak az Iránból és szövetségeseitől érkező támadásokra. Az IDF hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga és kötelessége megvédeni magát, és ennek érdekében teljes mértékben mozgósították védelmi és támadó képességeiket.

A támadások során mintegy 20 helyszínt értek el, és robbanások hallatszottak Teherán közelében, valamint Karajban és Meshedben. Az iráni állami televízió szerint a robbanások az iráni légvédelmi rendszer aktiválódása miatt történhettek. Az izraeli hadsereg szerint a támadások során "korlátozott károkat" okoztak, és nem érkezett jelentés áldozatokról. Az iráni hadsereg azonban közölte, hogy két iráni katona életét vesztette a támadásokban.

Irán állítása szerint légvédelmi rendszere sikeresen elhárította a támadások nagy részét, de elismerte, hogy korlátozott károk keletkeztek. Az iráni hatóságok arányos választ ígértek az izraeli akciókra. Az iráni nyilatkozatok arra utalhatnak, hogy Irán megpróbálja enyhíteni a feszültséget, bár egyes szakértők szerint még korai lenne ilyen következtetéseket levonni.

Az izraeli média szerint a légicsapások több órán át, több hullámban zajlottak, és az izraeli harci repülőgépek Izraelt fenyegető katonai célpontok, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszerek ellen hajtottak végre légicsapásokat Iránban. Az izraeli hadsereg nyilatkozata szerint hírszerzési információk alapján hajtották végre a légicsapásokat, és repülőgépeik rakétagyártó létesítményeket találtak el, amelyeket az Irán által tavaly Izraelre kilőtt rakéták gyártásához használtak. Ezzel egyidejűleg az izraeli hadsereg Irán föld-levegő rakétabázisait és további iráni katonai légi képességeket támadott.

Az izraeli támadások oka az volt, hogy Irán október 1-jén több száz ballisztikus rakétát lőtt ki Izrael ellen, bár ezek nem okoztak jelentős károkat. Az iráni hatóságok figyelmeztették Izraelt a támadások megindítása előtt, mondván, hogy bármilyen Irán elleni csapást erőteljesebb megtorlással válaszolnának.

Az Egyesült Államok jelezte, hogy nem vett részt a támadásokban, de Izrael előre értesítette őket a műveletről. Az amerikai védelmi miniszter, Lloyd Austin, telefonon beszélt izraeli kollégájával, Joav Gallanttal a helyzetről. Joe Biden amerikai elnök korábban figyelmeztetett, hogy Washington nem támogatná a teheráni nukleáris létesítmények elleni csapást. Az Egyesült Államok az izraeli támadást követően sürgette Iránt, hogy ne torolja meg az izraeli csapásokat.

Több ország, köztük az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, óva intette Iránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konfliktus azonnali lezárására szólította fel a feleket. Az izraeli vezetők között is megoszlanak a vélemények a csapás mértékéről, egyesek szerint nem volt elég erőteljes.

Az amerikai kormány szerint a szombati izraeli műveletnek "le kell zárnia" az Izrael és Irán közötti katonai konfliktust. Teheránnak ugyanakkor számolnia kell a "következményekkel" abban az esetben, ha az izraeli légitámadásra válaszlépéseket tesz. Az Egyesült Államok hangsúlyozta, hogy továbbra is teljes mértékben támogatja a zsidó állam önvédelemhez való jogát.

Szintén önmérsékletre szólította fel mindkét felet Keir Starmer brit miniszterelnök. A jelenleg az egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség szamoai csúcstalálkozóján tartózkodó kormányfő kijelentette, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát az iráni agresszióval szemben, másfelől óva intette Teheránt a katonai válaszcsapástól.

Szaúd-Arábia elítélte, valamint Irán szuverenitásának és a nemzetközi törvények megsértésének minősítette a szombati izraeli katonai műveletet. Rijád maximális önmérsékletre szólított fel minden érintett felet, a nemzetközi közösséget pedig arra kérte, hogy tegyen mielőbb lépéseket a térségbeli konfliktusok de-eszkalációja érdekében.