Sorsdöntő választások Grúziában: Európa vagy Oroszország felé fordul az ország?

Grúziában történelmi jelentőségű parlamenti választásokat tartanak, amelyek kimenetele meghatározhatja az ország külpolitikai irányultságát: az Európai Unióhoz való közeledést vagy az orosz befolyás erősödését.

Grúziában, korábbi nevén Grúziában, a választások tétje az ország külpolitikai irányultsága. A kormányzó Georgiai Álom párt, amely 2012 óta van hatalmon, populista politikát folytat, és az orosz érdekek felé hajlik. Az ellenzéki pártok ezzel szemben az Európai Unióhoz való csatlakozást és a NATO-tagságot támogatják.

A választások eredményei körül jelentős bizonytalanság alakult ki, miután egymásnak ellentmondó exit poll felmérések jelentek meg. Az egyik felmérés szerint a kormánypárti Grúz Álom a szavazatok 52,8%-át szerezte meg, míg az ellenzéki koalíció csak 41%-ot ért el. Ezzel szemben egy másik felmérés az ellenzék 51%-os győzelmét jósolja, míg a Grúz Álom csak 40,9%-ot kapott. Az Imedi televízió által készített exit poll szerint a Grúz Álom 56%-on áll, ami lehetővé tenné számukra a kormányalakítást.

A választási bizottság közleményben jelezte, hogy a szavazatok összeszámlálása folyamatban van, és kérte a lakosságot, hogy őrizzék meg nyugalmukat az eredmények hivatalos bejelentéséig. A nemzetközi megfigyelők egyelőre nem nyilatkoztak a választások tisztaságáról és szabályosságáról.

A 2008-as orosz megszállás óta az ország belpolitikája megosztott, és az EU- és NATO-csatlakozás folyamata nem haladt előre. A Georgiai Álom kormányzása alatt több orosz mintájú intézkedést hoztak, például a külföldi ügynöktörvényt, amely miatt az EU felfüggesztette a csatlakozási tárgyalásokat.

Az ellenzék 19 pártból álló koalíciót próbál létrehozni a Georgia Chartával, amelyet az elnök, Szalome Zourabisvili kezdeményezett. A megállapodás célja, hogy az ellenzéki pártok ne alakítsanak koalíciót a Georgiai Álommal, és közösen támogassanak egy miniszterelnök-jelöltet.

A választások során jelentős feszültségek és visszaélések tapasztalhatók. Több helyszínen kormánypárti huligánok támadtak meg választási megfigyelőket, és szabálytalanságok történtek a szavazóhelyiségekben. Egy felvételen látható, amint egy kormánypártiként azonosított férfi szavazólapokat tömköd egy urnába Dél-Grúziában, Marneuli egyik szavazóhelyiségében. A csalást megörökítő videó készítőjét is megtámadták.

A konfrontációk a fővárosban, Tbilisziben is folytatódtak, ahol többen összeverekedtek az egyik szavazóhelyiség közelében. Oroszbarát kormánypárti verőemberek szavazóhelyiségekben támadtak meg választókat és választási megfigyelőket.

Európai jövő?

A Politico arról számolt be, hogy a választásra jogosultak 9,27 százaléka ment el az urnákhoz helyi idő szerint délelőtt tíz óráig. Az ellenzéki Egyesült Nemzeti Mozgalom vezetője a voksa leadása után így vélekedett: „Biztos vagyok benne, hogy a lakosság többsége az európai jövőt választja Grúzia számára.”

A kormánypárt jelöltje, Bidzina Ivanisvili viszont az ellenzéket „háborús uszítóknak” nevezte, akiknek célja, hogy Grúziát háborúba sodorják Oroszországgal, illetve megjegyezte: „Egyes politikusok megpróbálják Georgiát a béke felé vezetni… míg mások, az idegen hatalom kiszolgálói megpróbálják teljesíteni azt, amit a külföld akar: háborút.”

A közvélemény-kutatások eltérő eredményeket mutatnak a kormánypárt támogatottságáról, és a választások kimenetele bizonytalan. Az eredmények elfogadása zavargásokhoz vezethet, különösen, ha a Georgiai Álom győzelme esetén nem tudnak koalíciós partnert találni a kormányalakításhoz.

Az ország jövője a választások eredményétől függ, és az elnök, Szalome Zourabisvili, valamint az oligarcha, Bidzina Ivanisvili szerepe kulcsfontosságú lehet a következő kormány megalakításában.