Velence és a Notre-Dame: Turisztikai belépődíjak a kulturális örökség megóvásáért
Velence és a párizsi Notre-Dame székesegyház is a turisztikai belépődíjak bevezetésével próbálja kezelni a tömeges turizmus és a kulturális örökség megóvásának kérdéseit, bár mindkét helyszínen eltérő kihívásokkal néznek szembe.
Velence 2025-től kiterjeszti a turisztikai belépődíjak rendszerét, megduplázva a későn jelző látogatók díját 5 euróról 10 euróra. A város célja, hogy a tömeges turizmus és az éghajlatváltozás kihívásaira reagáljon. Az új rendszer 54 fizetős napot foglal magában, szemben a 2024-es 29 nappal. A szállodai és vendégházi foglalással rendelkezők továbbra is mentesülnek a díj alól.
Simone Venturini, Velence idegenforgalmi tanácsosa szerint a város a túlzott turizmus jelenségére reagál, és más helyszínek, mint például Kiotó és Formentera is érdeklődnek a rendszer iránt. A kritikusok szerint a rendszer nem szab gátat a turistáknak, de Luigi Brugnaro polgármester szerint még korai lenne ezt megítélni.
Eközben Franciaországban a kormány felvetette, hogy belépődíjat szednének a párizsi Notre-Dame székesegyházba látogató turistáktól, amelyet a 2019-es tűzvész után újjáépítettek. A jegyekből származó bevételt a vallási örökség megóvását célzó programba irányítanák, amely más vallási épületek helyreállításának finanszírozását is lehetővé tenné.
Rachida Dati kulturális miniszter szerint a belépődíj évente 75 millió eurót hozhatna, ami segítene a francia templomok megmentésében. Bruno Retailleau belügyminiszter is támogatja a javaslatot, példaként említve a Sagrada Famíliát Barcelonában, ahol szintén belépődíjat kell fizetni. Azonban a katolikus egyház ellenzi a belépődíj bevezetését, mivel az egyház és az állam szétválasztására vonatkozó törvény tiltja az egyházi épületekbe való belépésre vonatkozó díjat.
A párizsi Notre-Dame Európa egyik leglátogatottabb épülete, 2017-ben 12 millió látogatója volt, az újranyitás után pedig évi 14-15 millióra számítanak. Az újjáépítési munkálatokat teljes egészében adományokból finanszírozták, összesen 846 millió euró gyűlt össze 150 ország mintegy 340 ezer adományozójától.
Franciaországban mintegy 50 ezer vallási épület található, ebből körülbelül ötezer szorul sürgős felújításra. Emmanuel Macron államfő egy országos adománygyűjtő kampányt indított a vallási épületek felújítására, amelynek célja, hogy négy év alatt legalább 200 millió eurót gyűjtsenek össze.
Európában mindenhol díjköteles a belépés a legjelentősebb vallási épületekbe - hangsúlyozta a francia kulturális miniszter, aki egyben a francia főváros 7. kerületének polgármestere is. Véleménye szerint az EU-n kívülről érkező látogatóknak többet kellene fizetniük a múzeumokba szóló belépőjegyükért is, hogy finanszírozni lehessen a nemzeti kulturális örökség védelmét.
A tűzvész előtt csak a Notre-Dame tornyai és a kripta látogatása volt díjköteles. Franciaországban az egyház és az államot szétválasztását szabályozó 1905-ös törvény tiltja az egyházi épületekbe való belépésre vonatkozó adót vagy díjat, ellentétben Olaszországgal. A francia állam 1905-ben a vallási célokra szolgáló épületeket állami tulajdonná nyilvánította, és vállalta fenntartásukat. Az eredetileg egyházellenes intézkedések, mint például a templom- és plébániaépületek államosítása mára a támogatás közvetett formájává alakultak át, ugyanis az épületek fenntartási költségeit alapvetően közpénzekből biztosítják.