Megduplázzák a gödi Samsung akkumulátorgyár iparűzési adóját
A Pest Vármegyei Közgyűlés döntése alapján a Samsung gödi akkumulátorgyára jövőre kétszer annyi iparűzési adót fizethet, miután a közgyűlés megszavazta a Momentum javaslatát az adókulcs emelésére.
A Pest Vármegyei Közgyűlés megszavazta, hogy a Samsung gödi akkumulátorgyárának iparűzési adója 1%-ról 2%-ra emelkedjen. A döntést a Momentum javasolta, és 23 igen, 1 nem, valamint 19 tartózkodás mellett fogadták el.
A közgyűlés politikai összetétele is hozzájárult az adóemeléshez, mivel a Fidesz tartózkodott, és az ellenzéki pártok, köztük a Momentum, a DK és a Mi Hazánk képviselői támogatták a változtatást.
A Samsung gödi gyárának adókulcsát 2020-ban csökkentették 2%-ról 1%-ra, miután a kormány elvette a gyárat az ellenzéki vezetésű Gödtől, és a Pest Vármegyei Közgyűléshez rendelte.
A 2023-as adatok szerint a Samsung körülbelül 6,5 milliárd forint adót fizetett, ami az emelés után akár 13-14 milliárd forintra is nőhet. A döntést azonban még tárgyalni kell a kormánnyal és hat érintett településsel, így az adóemelés legkorábban jövőre léphet életbe, de ha a döntés 2025-re csúszik, akkor csak 2026-tól.
A közgyűlés határoz arról is, hogy a Samsungtól beszedett adót mire költsék. A tervek között szerepel a gödi mobilház óvodai fejlesztő helyiség, Fóton tanulókártya magántanulóknak, Waldorf iskola eszközbeszerzés, valamint a veresegyházi Malom-tó ökológiai értékeinek megóvása.
A közgyűlés elnökének, Szabó Istvánnak feladata lesz kidolgozni egy pontos javaslatot az adóemelés végrehajtására, hogy a Samsung is annyit adózzon, mint bárki más.
Az üzem területe 2020-tól különleges gazdasági övezetnek számít, így az adóterheket nem a gödi, hanem a vármegyei önkormányzat szedheti be.
Az Orbán-kormány 2020-ban alkotta meg „a különleges gazdasági övezet” fogalmát, ami lehetőséget teremtett arra, hogy a nem szimpatikus településektől eltérítsék a kiemelkedő árbevételű cégek helyi iparűzési adóját. Göd emiatt az éves adóbevételének körülbelül felét vesztette el.
Mint arról korábban írtunk, a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület szerint a beruházás miatt eddig 25 hektár erdő esett áldozatul, mert a gyár már 120 hektáron terül el. A zajterhelés folyamatos, az életminőség az ingatlanok árával együtt csökken a kertvárosi településen.