Kórházi Adósságok és Informatikai Központosítás: Két Fronton Küzd az Egészségügy
A magyar kórházak jelentős adósságokat halmoztak fel, miközben az informatikai rendszerek központosítása is kihívások elé állítja az ágazatot.
Kórházi Adósságok Növekedése
A magyar kórházak adóssága szeptember végére elérte a 103,3 milliárd forintot, ami jelentős növekedést mutat az előző hónaphoz képest, amikor 85,9 milliárd forint volt a tartozásuk. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László szerint az adósság már meghaladta a 100 milliárd forintot, és a kórházak az év végi konszolidációra várnak.
Az orvosi egyetemek is jelentős adósságot halmoztak fel. A Szegedi Tudományegyetem például 8,3 milliárd forinttal tartozik. A Magyar Államkincstár adatai szerint az állami fenntartású kórházakban és szakrendelőkben szeptember végéig 76,5 milliárd forint tartozás halmozódott fel.
A kormány elismeri, hogy a jelenlegi finanszírozási struktúrában évente 200 milliárd forint adósság keletkezik a kórházakban. A jövő év mérföldkő lesz a finanszírozásban, mivel kiderül, hogy a korrekciók után mely pontokon szükséges még beavatkozni a pénzügyi stabilitás elérése érdekében.
Informatikai Rendszerek Központosítása
A kormány januártól egységesíti az állami kórházak és szakrendelők informatikai rendszereit, ami 400-500 ember megélhetését veszélyeztetheti. Rásky László szerint a központosítás miatt akár betegadatok is elérhetetlenné válhatnak.
A Belügyminisztérium szerint a központosítás célja az egészségügyi adatok egységes és hatékonyabb digitális kezelése, ami javítja a betegellátást. Az állami HIS rendszer több előnnyel jár, például az adatok szabványos kezelésével és az interoperabilitás megvalósításával.
Az átállás költségei még nem ismertek, de a projekt előkészítési szakaszban van. A jogszabály 2025. december 31-i véghatáridőt határoz meg az átállás végrehajtására, amely fokozatosan és ütemekre bontva valósul meg, a részletes tervezés az intézmények és az Országos Kórházi Főigazgatóság bevonásával megkezdődött.
A januártól működő egységes informatikai szolgáltatások biztosításához az állam megvásárolta a T-System által fejlesztett e-MedSolution (e-MedSol) medikai rendszert. Kizárólagos szoftverként ezt kellene használni, de csak az állami kórházakban, valamint a hozzájuk tartozó szakellátóknál. A Belügyminisztérium szerint a rendszer képes a szükséges integrációkra, és az állami tulajdonban lévő kórházi információs rendszer stabilizálja az egészségügyi ágazat heterogén informatikai környezetét.
Az eMedSol rendszerrel kapcsolatban kritikák is megjelentek, hogy több funkció hiányzik belőle, de a Belügyminisztérium szerint a rendszer képes a szükséges integrációkra, és az állami tulajdonban lévő kórházi információs rendszer jelenleg is kiemelt pozíciót tölt be 23 egészségügyi intézménynél, és a 4 egyetemből 3-nál jelenleg is használják.