A forint árfolyamának vegyes alakulása és a gazdasági események hatása

A forint árfolyama péntek reggel vegyesen alakult a főbb devizákkal szemben, miközben fontos gazdasági események befolyásolhatják a jövőbeni alakulását.

Péntek reggel az euró árfolyama 403,18 forint volt, ami 0,1 százalékkal erősebb az előző esti 402,77 forintos árfolyamnál. Ezzel szemben a dollár árfolyama 372,52 forint volt, ami 0,1 százalékkal gyengébb az előző esti 372,85 forintos árfolyamnál. A svájci frank árfolyama 430,42 forint volt, ami 0,1 százalékkal magasabb az előző esti 430,03 forintos árfolyamnál.

A forint a hétfői kezdéshez képest gyengült mindhárom devizával szemben: 0,8 százalékkal az euróval, 1,0 százalékkal a dollárral, és 1,1 százalékkal a svájci frankkal szemben. Az októberi kezdéshez képest a forint 1,5 százalékkal gyengült az euróval, 4,4 százalékkal a dollárral, és 2,0 százalékkal a svájci frankkal szemben.

A forint 403 felett kezdte a napot péntek reggel, és a tegnapi dollárgyengülés sem hozott érdemi enyhülést. Az euró árfolyama 403 forint 10 fillér volt, ami közel van a 2023 januári mélyponthoz. Az euró árfolyama később 404 forint körül alakult, ami 2023 január óta nem látott mélypont. A dollár árfolyama 372 forint 50 fillér volt, ami közel van a 2023 márciusi mélyponthoz.

Az árfolyam-volatilitás mögött meghúzódó okok között lehet az is, hogy a Fitch hitelminősítő tegnap meglehetősen pesszimista véleményt fogalmazott meg a kormány által a napokban közzétett új gazdasági akciótervről. Az S&P pedig pénteken fogja frissíteni Magyarország adósbesorolását, ami jelentősen kihathat a forintra. Továbbá, az amerikai elnökválasztás és a Fed kamatdöntő ülése is hatással lehet a forintra, valamint az amerikai munkanélküliségi és az eurózóna inflációs adatai is befolyásolhatják a jövőbeni árfolyamokat.

Az elmúlt egy hónapban a forint jelentős gyengülést mutatott az euróval szemben, amit a befektetők forint esésére való spekulációja is erősített. Az euró/forint árfolyam pénteken már 405 közelében alakult, ami 22 hónapja nem volt példa. A gyenge hazai makrofundamentumok és a romló nemzetközi befektetői környezet miatt a jelenlegi magyarországi kamatszint már nem olyan vonzó, hogy stabilan tartsa a forintot.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ábrakészlete alapján egyre többen spekulálnak a forint ellen, és a külföldiek forint elleni pozíciói jelentősen emelkedtek az elmúlt egy hónapban. Az MNB októberben már nem csökkentette a kamatot, miután a forint jelentősen gyengült. A külföldiek pozíciója már a jelenlegi, 6,5%-os kamatszinten épült fel, ami jelzi, hogy ezen a kamatszinten már könnyebben fordulnak el a feltörekvő piaci devizáktól. Mindezek tükrében az MNB a következő időszakban sem gondolkodik a kamat csökkentésén.