Az amerikai elnökválasztás: Gazdasági bizalom és fasiszta vádak

Az amerikai elnökválasztás közeledtével Donald Trump és Kamala Harris között egyre feszültebb a verseny, amelyben a gazdasági kérdések és a fasiszta vádak is szerepet játszanak.

Gazdasági bizalom és választói percepció

Egy új Financial Times közvélemény-kutatás szerint Donald Trump megelőzte Kamala Harrist abban a kérdésben, hogy kiben bíznak az amerikaiak inkább a gazdaság kezelésében. A felmérés szerint a regisztrált szavazók 44%-a Trumpot, míg 43%-a Harrist bízná meg a gazdaság irányításával. Trump szélesebb előnyt élvez azon a téren is, hogy ki javítaná jobban a szavazók anyagi helyzetét: Trumpot 45% választaná, míg Harrist csak 37%.

Az Egyesült Államok gazdasága az elmúlt négy évben rendre jobban teljesített az elemzői várakozásoknál, de a választók rosszabbnak érzik a helyzetüket. Trump hivatali ideje alatt az éves növekedési ráta 2,3% volt, míg a Biden-kormányzat alatt eddig 2,2%, ami év végére 2,5%-ra ugorhat. Az infláció csökkenése ellenére a választói percepció nem változott.

McDonald's-politizálás a kampányban

Az elnökválasztási kampányban új jelenség jelent meg, amelyet a The New York Times "burgerizmusnak" nevezett el. Donald Trump és Kamala Harris is igyekszik politikai tőkét kovácsolni abból, hogy korábban a McDonald's gyorsétteremláncnál dolgoztak. Trump kampányának egyik célja, hogy megmutassa, Harris valóban dolgozott-e a McDonald's-ban, míg Harris szerint ez a múltja azt jelenti, hogy ő is "a nép egyszerű gyermeke".

Fasiszta vádak és feszültség

Kamala Harris fasisztának nevezte Donald Trumpot, miután John Kelly, Trump egykori kabinetfőnöke azt állította, hogy Trump többször is kifejezte csodálatát Hitler iránt. Harris szerint Trump olyan hadsereget szeretne, amely személyesen hozzá hűséges, és nem az Egyesült Államok alkotmányához.

Rekordok és előzetes szavazás

Az amerikai elnökválasztás hivatalosan november 5-én lesz, de már 25 millió amerikai választópolgár voksolt előzetesen, ami több államban is rekordmagas részvételnek számít. A Reuters / Ipsos felmérése szerint Harris szűk előnnyel vezet országosan, de a választás végeredményét a billegő államokban megszerzett elektori szavazatok döntik el. A két jelölt jelenleg a billegő államokban kampányol, Harris Pennsylvaniában, Trump pedig Georgiában.