A Boeing dolgozói továbbra is sztrájkolnak: elutasították a 35%-os béremelési ajánlatot
A Boeing dolgozói elutasították a vállalat legújabb béremelési ajánlatát, és folytatják a több mint öt hete tartó sztrájkot. A szakszervezet 40%-os béremelést és a nyugdíjak visszaállítását követeli.
A Boeing dolgozói szeptember 13-án kezdtek sztrájkba, több mint 30 ezer dolgozó vesz részt benne az Egyesült Államok nyugati partján. A vállalat legutóbbi ajánlata egy négy év alatt megvalósuló 35%-os béremelést tartalmazott, amelyet a szakszervezet, a Gépészek és Repülőgépipari Dolgozók Nemzetközi Szövetsége (IAM) 64%-os többséggel elutasított.
A dolgozók szerint a Boeing jelentős összegeket költött részvény-visszavásárlásokra és vezetői bónuszokra, miközben az ő béreik stagnáltak. A szakszervezet most 40%-os béremelést és a meghatározott juttatású nyugdíj visszaállítását követeli.
A sztrájk miatt a Boeing népszerű 737 MAX, valamint a 767-es és 777-es repülőgépeinek gyártása is leállt. A vállalat repülőgépgyártó részlege 4 milliárd dolláros veszteséget jelentett az elmúlt három hónapban, míg a védelmi részlege közel 2,4 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el.
A Boeing október elején 10%-os leépítést jelentett be, és 17 ezer munkahely megszüntetését tervezi. Emellett akár 15 milliárd dollárt is felvehet befektetőktől pénzügyi helyzetének stabilizálására.
A szakszervezeti vezetők készek folytatni a tárgyalásokat a Boeinggel, és a Fehér Ház segítségét kérik. Julie Su, az Egyesült Államok munkaügyi minisztere is közvetített a felek között, jelezve a helyzet súlyosságát.
A Boeing vezérigazgatója, Kelly Ortberg, aki augusztusban vette át a vezérigazgatói tisztséget, figyelmeztetett a vállalat veszteségeire, amelyek 6 milliárd dollárra nőttek. Ortberg szerint a cég stabilizálásán dolgoznak, miközben a gyártási és biztonsági aggályok miatt megromlott hírnevüket próbálják helyreállítani.
A Boeing legutóbbi válsága januárban kezdődött, amikor az egyik utasszállító repülőgépük ajtópanelja repülés közben szakadt ki. A hírnév tovább csorbult, miután Starliner űrhajója az asztronauták nélkül volt kénytelen visszatérni a Földre, az űrhajósok pedig hónapokig az űrben ragadtak. A sztrájk tovább súlyosbította a problémákat, ami miatt a termelés drámaian lelassult.
„Meg kell akadályoznunk a problémák elmérgesedését, és jobban együtt kell működnünk a kiváltó okok azonosítása, kijavítása és megértése érdekében” – jelentette ki Kelly Ortberg.