Az uniós szankciók hatása az orosz olajbevételekre
Az Európai Unió szankcióinak köszönhetően az orosz olajból származó adóbevételek 2023-ban 30%-kal csökkentek, ami jelentős hatással van Oroszország gazdaságára.
Didier Reynders igazságügyi biztos szerint az EU sikeresen egyensúlyba hozta saját szükségleteit és az orosz hadigépezet megbénításának szükségességét. Az EU célja, hogy csökkentse Oroszország bevételi forrásait, különösen az energiaágazatban, ami az orosz költségvetés jelentős részét képezi.
Az orosz olajimporttilalom az uniós olajimport 90%-át érintette, ami komoly hatással volt Oroszországra. Reynders rámutatott, hogy ha az EU nem hozott volna határozott intézkedéseket az orosz olajtól való függetlenedés érdekében, Moszkva lényegesen jobb pénzügyi helyzetben tudná feltölteni háborús gépezetét.
Az árnyékflotta módjára működő orosz tankerhajók azonban aggodalomra adnak okot, mivel ezek a hajók az ukrajnai háború miatt érvénybe léptetett nemzetközi szankciókat kikerülve szállítanak nyersolajat és cseppfolyósított földgázt. Ezek a hajók gyakran kikapcsolják navigációs nyomkövető rendszereiket, ami illegális olajkibocsátásokhoz vagy akár balesetekhez vezethet.
Az EU érdemi lépéseket tett az árnyékflotta jelentette veszélyek kezelésére, és biztosítja, hogy az olajárplafon továbbra is hatással legyen az orosz bevételekre. Az Európai Bizottság szorosan együttműködik a tagállamokkal az összehangolt fellépés érdekében, és támogatja a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet határozatát, amely az árnyékflotta-hajók illegális gyakorlatát célozza.
Az EU bejelentési szabályt vezetett be a tartályhajók harmadik országba történő eladására vonatkozóan, ami lehetővé teszi az árnyékflottába kerülő tartályhajók nyomon követését.
László András, a Fidesz EP-képviselője szerint a szankciók megalázó kudarcot jelentenek, és az energiát választani csatatérnek egy globális energiaóriás ellen arrogáns és ostoba dolog volt. Az ukránok fizetik meg ezért a végső árat. A politikus szerint érdemes lenne megvizsgálni, hogy a szankciók miért nem működnek, mivel a nyugati országokon kívül a világon egyetlen ország sem csatlakozott ezekhez a korlátozó intézkedésekhez.