Az EU jóváhagyta Ukrajnának szánt 35 milliárd eurós hitelt
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta Ukrajnának szánt pénzügyi támogatási csomagot, amely 35 milliárd eurós kölcsönt és egy 45 milliárd eurónyi hitel visszafizetését segítő mechanizmust tartalmaz. A magyar EP-képviselők közül csak a Demokratikus Koalíció két politikusa támogatta a javaslatot.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta azt a pénzügyi csomagot, amely Ukrajnának nyújt segítséget egy 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsön formájában, valamint egy mechanizmus révén, amely 45 milliárd eurónyi hitel visszafizetésében segíti az országot.
A magyar képviselők közül csak Dobrev Klára és Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció politikusai szavazták meg a javaslatot. A Tisza Párt képviselői tartózkodtak, kivéve Magyar Pétert, aki nem vett részt a szavazáson. A Fidesz képviselői sem szavaztak.
A támogatás feltétele, hogy Ukrajna elkötelezze magát a demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Az összegeket 2025 végéig folyósítják.
Az orosz központi bank befagyasztott eszközeiből származó kamatbevételeket az EU Ukrajna rendelkezésére bocsátja. Ezeket a bevételeket az EU nem tekinti állami eszközöknek, és a befagyasztás vége után sem kell visszajuttatni az orosz központi banknak.
Az EU által bevezetett szankciók részeként 2022 februárja óta az orosz központi bank vagyoni eszközeit 210 milliárd euró értékben befagyasztották. A generált profitot évi 2,5-3 milliárd euróra becsülik.
Az Európai Unió Tanácsa az európai parlamenti elfogadást követően írásbeli eljárás útján hagyta jóvá a szöveget azzal a céllal, hogy az MFA-hitel 2024-ben elérhetővé váljon, 2025-ös folyósítással, és legfeljebb 45 év alatt kerüljön visszafizetésre.
Kijev az MFA-ból származó összeget saját belátása szerint használhatja fel, ami további rugalmasságot biztosít az ország számára a támogatás felhasználásában.
A múlt heti csúcstalálkozón az uniós országok állam- és kormányfői hangsúlyozták a G7-ek 45 milliárd eurós hitelének fontosságát Ukrajna számára. Az Egyesült Államok kormánya azonban aggódik a szankciók féléves megújításának szükségessége miatt, és inkább hároméves hosszabbításokat szeretne.
Ausztria és Málta külön nyilatkozatot csatolt a döntéshez. Az osztrákok hangsúlyozták, hogy a javaslat nem érinti az osztrák biztonság- és védelempolitikát, míg Málta visszautalt a csúcstalálkozó katonai támogatásra vonatkozó kitételére.