A magyar lakosság pénzügyi egészsége: Közepes eredmények az MNB felmérése szerint
Az MNB legfrissebb felmérése szerint a magyar lakosság pénzügyi egészsége közepes szinten áll, 53 pontot érve el a Pénzügyi Egészség Indexen. A kutatás számos tényezőt vizsgált, beleértve a jövedelmi helyzetet, az iskolázottságot és a pénzügyi viselkedést.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024 augusztusában végzett reprezentatív kutatása szerint a magyar lakosság pénzügyi egészsége közepes szinten áll, 53 pontot érve el a 0-100 pontos skálán. A kutatás 1500 fő bevonásával készült, a 18-79 éves korosztályban.
A felmérés szerint a lakosság 14%-ának pénzügyi helyzete kritikus, 0 és 29 pont közötti eredménnyel, míg további 29% sérülékeny, 30 és 49 pont közötti eredménnyel. A 400 ezer forint alatti nettó jövedelmű háztartások több mint fele a legveszélyeztetettebb pénzügyi csoportba tartozik.
A legnagyobb csoportot a mérsékelten kockázatos fogyasztók alkotják, akik 50 és 69 pont közötti eredményt értek el, ez a lakosság 35%-át teszi ki.
Az MNB négy alindex mentén vizsgálta a pénzügyi egészséget: "Kontroll a pénzügyek felett", "Megtakarítási képesség és törekvés", "Anyagi helyzet" és "Pénzügyi ellenállóképesség". A magyarok a legjobban a pénzügyeik feletti kontrollban teljesítettek, 60 pontot érve el. A megtakarítási képesség és törekvés alindex a legalacsonyabb, mindössze 48 ponttal.
A pénzügyi ellenállóképesség terén a lakosság 40%-a nem tudna egy hónapon túl megélni fő jövedelemforrásának elvesztése esetén. Emellett a magyarok mindössze 19%-a érzi úgy, hogy pénzügyileg felkészült a nyugdíjas évekre, míg 53% nem érzi magát felkészültnek.
Az anyagi helyzet alindex 56 pontot mutat, de jelentős különbségek vannak a nemek között: a férfiak átlagosan 60 pontot értek el, míg a nők 52 pontot.
A kutatás rávilágít arra, hogy a pénzügyi egészség szoros összefüggést mutat az iskolázottsággal, a jövedelmi helyzettel és a lakóhely településméretével, de a pénzügyi magatartás és a tervezés is jelentős szerepet játszik. Az iskolai végzettség emelkedésével a pénzügyi kontroll alindex értéke is jelentősen emelkedik.
A megtakarítási képességet és törekvést mérő mutató a 30 év alattiak körében a legmagasabb, míg az 50-59 éves magyarok érték el ezen a téren a legalacsonyabb eredményt. A lakosság 20 százalékának érezhető teher az adósságok törlesztése, 5 százalék pedig nem is tud időben törleszteni.
Váratlan kiadás esetére a magyarok kevesebb mint harmada rendelkezik fél havi jövedelemnek megfelelő tartalékkal, ugyanakkor 47 százalék gondolja úgy, hogy pénzügyi válsághelyzet esetén kapna anyagi segítséget rokonától, ismerősétől.
Az MNB a kutatási eredmények ismeretében további lépéseket tervez a lakosság pénzügyi tudatosságának és pénzügyi egészségének javítása céljából. Ennek következő állomása a Pénzügyi Egészség Kalkulátor megjelentetése, amellyel az MNB Pénzügyi Navigátor oldalra látogatók saját pénzügyi egészségük aktuális szintjét mérhetik meg. A további tervek szerint a felnőtteknek szóló célzott pénzügyi ismeretterjesztés következő lépése a jelenleg pilot szakaszban lévő MNB Pénzügyi Egészség Program kiterjesztése.