A forint gyengülése és a globális devizapiaci hatások

A forint árfolyama az euróval szemben csütörtökön 403 felett kezdett, ami két éve nem volt ilyen gyenge. Eközben a japán jen gyengülése további nyomást gyakorolhat a feltörekvő piaci valutákra, mint például a forintra.

Csütörtökön a forint árfolyama az euróval szemben 403 felett kezdett, ami az elmúlt két év leggyengébb szintje. Az október 23-i ünnepnap miatt a magyar piac zárva volt, ami alacsony forgalmat eredményezett, és ez hozzájárult a forint gyengüléséhez. Szerda este az euró 403 forint felett, a dollár pedig 374,40 forint volt. Csütörtök reggel az euró 403,20 forinton, a dollár pedig 373,60 forinton állt.

A japán kormány aggódik a jen árfolyama miatt, miután az intenzív gyengülésbe kezdett. A jen árfolyama szerdán 153,19 dollárra gyengült, ami július 31. óta a legalacsonyabb szint. Kato Katszunobu japán pénzügyminiszter bejelentette, hogy szorosabban figyelik a devizapiaci mozgásokat, különös tekintettel a spekulatív kereskedésre. A jen gyengülése hatással lehet az olyan feltörekvő piaci valutákra, mint a forint, különösen, ha a befektetők kockázatkerülő magatartása fokozódik a jenhez kapcsolódó piaci bizonytalanságok miatt.

A K&H Értékpapír szakértői szerint a gyengébb nemzetközi piaci hangulat és a kisebb forgalom is szerepet játszhatott a forint gyenge szereplésében. Egyébként a keddi kamatdöntésre reagálva nem mutatott jelentősebb mozgást a forint. A felfelé mutató inflációs kockázatok erősödése után kérdéses, hogy mikor kerül sor a következő kamatvágásra, ami a forint későbbi mozgására is hatással lehet.

Az ING Bank szerint az euró-forint árfolyamba beárazódhattak a következő hónapokra várt kamatcsökkentések. De ha ennek ellenére továbbra is emelkedne az euró-forint jegyzése, nem lenne meglepetés, ha valamilyen intézkedésre kerülne sor a Magyar Nemzeti Bank részéről.

Az OTP Elemzési Központ szakértői idénre már nem várnak kamatcsökkentést, és a jövő év végére várt alapkamat a pár héttel korábban árazott 4,5, illetve a hét elején várt 5,5 százalékról 5,75-6 százalékra emelkedett – ezt lehet kiolvasni a másodpiaci hozamok alakulásából.

A reggeli erősödés gyengülésbe csapott át, 403-as árfolyamon hullámvasutazik a forint. A jelenség hátterében a gyenge francia és német bmi-adatok állhatnak. A magyar gazdaság, főként az autóipar miatt, jelentősen kitett a németországi gazdasági folyamatoknak, így az ottani mutatók romlása ide is átgyűrűzik, ami gyakran a forintot is kikezdi.