Izrael újabb csapást mért a Hezbollahra: Meghalt a leendő vezetőjük is

Az izraeli hadsereg az elmúlt napokban jelentős csapásokat mért a Hezbollahra, megölve több vezetőjüket, köztük a szervezet leendő vezetőjét, Hasím Szafjeddint is.

Az izraeli hadsereg az elmúlt 48 órában légicsapásokkal és szárazföldi műveletekkel a Hezbollah nagyjából 70 fegyveresével és 3 parancsnokával végzett Dél-Libanonban. Az akciók célja a Hezbollah drónok gyártásáért és üzemeltetéséért felelős tagjainak likvidálása volt.

Október 3-án az izraeli légierő 73 tonna bombát dobott le Bejrút síiták által lakott negyedére, ahol több Hezbollah-vezető tanácskozott. Az akció során meghalt Hasím Szafjeddin, akit a Hezbollah következő vezetőjének tartottak. Szafjeddin a Hezbollah politikai szárnyát vezette, és tagja volt a katonai műveleteket irányító Dzsihád Tanácsnak is. A Hezbollah is megerősítette, hogy elvesztették a kapcsolatot vele, bár a halálát még nem kommentálták.

Szafjeddin Szajjed Haszan Naszrallah unokatestvére volt, és az amerikai külügyminisztérium 2017-ben terroristának minősítette. Korábban megtorlást helyezett kilátásba Izraellel szemben.

Izrael 1982 óta áll hadban a Hezbollahhal, de komolyabb fegyveres konfliktus 2006 óta nem történt. Az izraeli légvédelem szerdára virradóra két Tel-Aviv irányába tartó ballisztikus rakétát semmisített meg, melyeket a Hezbollah indított. Emellett Irán-barát iraki síita milíciák is két drónt indítottak Eilat irányába, de azokat is semlegesítették.

A helyzet továbbra is feszült a térségben, és a konfliktus humanitárius válságot idézett elő Libanonban, ahol több ezer ember kényszerült elhagyni otthonát. Az izraeli offenzíva következtében 1,2 millió libanoni lakos kényszerült elhagyni otthonát, és 2530 ember halt meg.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter tizenegyedik alkalommal utazott Izraelbe, hogy tűzszünetet érjen el, de a Hezbollah szerint erre nincs esély. Az "Ellenállás tengelye", amely magában foglalja a libanoni Hezbollahot, a jemeni húszi milíciát, valamint különböző síita muszlim fegyveres csoportokat Irakban és Szíriában, támogatja a palesztinokat az Izrael elleni harcban.

A Hamász nem hajlandó szabadon engedni a túszokat, amíg Izrael nem vonul ki a gázai övezetből.