Elindult a SpaceX Crew-9 űrhajója a Nemzetközi Űrállomásra

A SpaceX szombaton elindította a Crew-9 űrhajót, hogy hazahozza a Nemzetközi Űrállomáson ragadt két amerikai űrhajóst, valamint új űrhajósokat küldjön az űrállomásra.

A Crew-9 elnevezésű misszió szombaton indult el Floridából, helyi idő szerint délután negyed 2-kor, miután a Helene hurrikán miatt elhalasztották a csütörtöki kilövést. A NASA SpaceX Crew-9 missziója magyar idő szerint szombat este indult a Nemzetközi Űrállomásra.

Az űrhajón Alexander Gorbunov és Nick Hague tartózkodik, akik a tervek szerint 2025 februárjáig maradnak az űrállomáson. A Crew-9 eredetileg négy fős legénységgel indult volna, de végül csak két fővel indult el, hogy helyet biztosítsanak a visszatérő űrhajósoknak.

A két amerikai űrhajós, Suni Williams és Butch Wilmore, júniusban indult el egy nyolcnaposra tervezett küldetésre, de több probléma miatt az űrállomáson ragadtak. A Boeing Starliner nevű űrkapszula, amivel Williams és Wilmore az űrállomásra mentek, szeptember 7-én tért vissza a Földre asztronauták nélkül.

A Crew-9 űrhajó várhatóan vasárnap a kora esti órákban dokkol az űrállomás Harmony moduljánál. Gorbunov és Hague csatlakozik az Expedition 72 legénységéhez, ezzel ideiglenesen 11 főre emelkedik az állomány, amíg a Crew-8 legénysége október elején el nem hagyja az állomást.

A legénység több mint 200 tudományos vizsgálatot végez majd, többek között a véralvadás, a nedvesség hatása az űrben termesztett növényekre, valamint az űrhajósok látásának változása terén. A Dragon legénysége a következő hónapokban egy sor tudományos kísérletet végez, egyebek mellett a szupernova-robbanások fizikáját, valamint a hosszú űrutazások sejtekre gyakorolt hatását tanulmányozza.

A SpaceX kaliforniai küldetésirányító központjából felügyeli a repülést, míg a NASA houstoni Johnson Űrközpontjából követi nyomon az űrállomás működését. A NASA több mint 23 éve végez kutatásokat és fejlesztéseket az űrállomáson, hogy később kereskedelmi állomásokat üzemeltethessenek az űrben. Az Artemis-program célja pedig a Földtől távolabb eső bolygók elérése.