Kína sikeresen tesztelte legmodernebb interkontinentális rakétáját a Csendes-óceánon
Kína szerdán sikeresen tesztelt egy interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) a Csendes-óceán felé, amely a kijelölt tengeri területre esett.
A kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) helyi idő szerint reggel 8:44-kor indította a rakétát, amely a kijelölt tengeri területre esett. A kínai védelmi minisztérium közleménye szerint a teszt az éves kiképzési terv része volt, és nem irányult egyetlen ország vagy célpont ellen sem, összhangban állva a nemzetközi joggal.
A rakéta vélhetően egy DF-41-es típusú ICBM volt, amely Kína legmodernebb interkontinentális ballisztikus rakétája. A DF-41 hatótávolsága 12 000-15 000 km, és akár 10 nukleáris robbanófej szállítására is képes. A rakéta akár a 25 Mach sebességet is elérheti.
Kína előzetesen értesítette az érintett országokat a kilövésről, de nem részletezték a rakéta röppályáját és a becsapódás pontos helyét. Ez az első alkalom több mint négy évtizede, hogy Kína nyilvánosan tesztelt nagy hatótávolságú rakétát a Csendes-óceánon. Az utolsó ilyen teszt 1980 májusában történt, amikor a rakéta 7070 km-t repült és a Csendes-óceánban landolt.
A kínai védelmi minisztérium szerint a kilövés célja a fegyverek teljesítményének és a katonai kiképzésnek tesztelése volt. A tárca szerint a kilövés megfelelt a nemzetközi jognak, és nem irányult egyetlen ország vagy célpont ellen sem.
Az Egyesült Államok és nem kormányzati szervezetek szerint Kína rakétasilókat épített ki, de nem világos, hogy hány rakétával és nukleáris robbanófejjel bővítette arzenálját. A rakétatechnika fejlesztése már régóta része Kína világhatalmi ambícióinak, amely a nacionalizmus és a növekedés ösztönzőjeként Kínát a világ második legnagyobb gazdaságává tette.
Kína fenntartja azt a doktrinát, hogy egy konfliktusban nem fog elsőként nukleáris fegyvert alkalmazni.