Az orosz haditechnika elszállítása és Ukrajna tüzérségi lőszer gyártása

Az orosz-ukrán háború során jelentős változások történtek az orosz haditechnikai bázisokon, miközben Ukrajna megkezdte saját tüzérségi lőszer gyártását, csökkentve a nyugati szállítmányoktól való függőségét.

Orosz haditechnika elszállítása

Az orosz hadsereg a Juzsno-Szahalinszk melletti Dacsnoje haditechnikai raktárbázisról több mint 250 páncélozott járművet szállított el Ukrajnába az orosz-ukrán háború kezdete óta. A bázis több mint 6000 kilométerre található Ukrajnától, a japán határon, Szahalin szigeten, és a felszerelések elszállításához a haditengerészet vagy a légierő közreműködésére volt szükség.

A bázison 2020-ban még 593 páncélozott jármű volt, de 2024 májusára ez a szám 342-re csökkent, ami 43%-os csökkenést jelent. Emellett a hangárok száma is csökkent 9-ről 5-re. A bázison korábban T-72B harckocsikat, BMP-2B gyalogsági harcjárműveket és különböző tüzérségi eszközöket tároltak, melyek nagy részét a szabadban őrizték. Az orosz védelmi minisztérium kategorizálási rendszere szerint a Dacsnoje-bázison tárolt eszközök a legalacsonyabb kategóriába esnek. Japán szerint a légvédelmi rendszerek jó részét is elszállították.

Kínai páncélozott járművek használata

Az orosz haderő kínai gyártmányú páncélozott járműveket kezdett használni az ukrajnai háború során. Több fénykép is készült arról, hogy orosz katonák fotózkodnak legalább egy kínai gyártmányú Sansi Baodzsi „Tigris” típusú 4x4-es páncélozott járművel, melyre álcahálót, drónvédő ketrecet és drónelhárító eszközt is telepítettek. A jármű elsősorban csapatszállító feladatokat lát el, de ahogy a fényképek is mutatják, lőfegyver befogadására alkalmas, forgatható toronnyal is rendelkezik.

Azt nem tudni, hogy került Ukrajnába a kínai 4x4-es, de megvan rá az esélye, hogy egyike azon járműveknek, melyeket Ramzan Kadirov csecsen hadúr tavaly megvásárolt „belbiztonsági célokra” az ázsiai országtól. Nem kizárt, hogy a kínai hadiipari vállalat úgy adta ezeket a gépeket az oroszoknak, hogy nem tudta vagy nem engedte, hogy a járművek a frontra kerüljenek, most ez mégis megtörtént. Az Egyesült Államok régóta vádolja Pekinget azzal, hogy titokban segítik az orosz hadigépezet működését, ezeket a vádakat Kína eddig konzisztensen tagadta és papíron folyamatosan szigorította az elmúlt években az Oroszország felé zajló exportkorlátozásokat is, tartva az amerikai szankcióktól.

A kínai „Tigrisek” mellett ugyanakkor Desertcross típusú homokfutók és több százezer kínai FPV-drón is bővíti az orosz katonák arzenálját, így nem lenne meglepő, ha az Egyesült Államok legalább a tranzakciókban érintett hadiipari cégeket és ezek beszállítóit szankciókkal sújtaná.

Ukrajna tüzérségi lőszer gyártása

Ukrajna elkezdett 155 milliméteres tüzérségi lőszereket gyártani, így folyamatosan csökkenteni tudja a nyugati tüzérségilőszer-szállítmányoktól való függőségét. Kezdetben Ukrajna szovjet 122 és 152 milliméteres tüzérségi rendszereket használt, majd a nyugati fegyverek érkezésével a 155 milliméteres lett az elsődleges kaliber. Mivel Ukrajna nem rendelkezett saját tüzérségilőszer-gyárral, teljes egészében külföldi beszállítókra kellett támaszkodnia.

Olekszandr Kamisin ukrán elnöki tanácsadó bejelentette, hogy Ukrajna beindította első 155 milliméteres tüzérségi lőszereket gyártó üzemét, melynek kapacitását folyamatosan bővítik, és 2024 végére a jelenlegi output triplázását várják. Az üzem pontos helyszíne titkos, és vélhetően a Rheinmetall segített az üzem létrehozásában és beüzemelésében. Emellett Ukrajna elkezdett 155 milliméteres tüzérségi rendszereket is gyártani, az első Bohdana önjáró tarackok már harcoltak az orosz haderővel szemben.

Vuhledár ostroma

Zajlik a tüzérségi előkészítés, és egyes jelentések szerint néhol már orosz csapatok is behatoltak Vuhledár területére. Mintegy két éven keresztül ellenállt az orosz támadásoknak a donbaszi erődváros, Vuhledár, friss felvételekből azonban úgy tűnik, megkezdődött a település ostroma. Az orosz erők elfoglalták a várost keletről határoló 532-es főutat, és Putyin katonái már a város utcáin harcolnak.

Oroszország az elmúlt néhány napban több ponton is áttörte az ukrán védelmet: a várostól dél-délnyugatra átléptek a Kaslasacs folyón, keletről pedig a város határáig nyomultak előre. A város bekerítése is reális forgatókönyv lehet, így valószínű, hogy az ukrán csapatok hamarosan elhagyják a várost.