Az erdei csótányok megjelenése a nagyvárosokban
Az utóbbi időben egyre több erdei csótányt észleltek a hazai nagyvárosok, különösen a főváros kertes házainál, de a szakértők szerint ezek az állatok nem jelentenek veszélyt az emberekre. A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) Ökológiai Kutatóközpontja szerint nem a betegségeket terjesztő német csótányokról (Blattella germanica), hanem az ártalmatlan erdei csótányokról (Ectobius) van szó.
Korányi Dávid, a HUN-REN Ökológiai Központ kutatója elmondta, hogy az erdei csótányokat könnyű összetéveszteni a német csótányokkal, de ha közelebbről megvizsgáljuk őket, láthatjuk, hogy az utóbbiak torán két pici párhuzamos sáv található, míg az erdei csótányoknál ezek hiányoznak. Az erdei csótányok jól tudnak repülni, ellentétben a német és az amerikai csótányokkal, amelyek főleg csak másznak.
Az erdei csótányok nem élősködők, nem csípnek, nem terjesztenek betegségeket és allergiás reakciókat sem váltanak ki, így nem szükséges ellenük irtószeres védekezés. A kertvárosi erdeicsótány (Ectobius vittiventris), egy mediterrán eredetű faj, amely a melegedő mikroklíma miatt egyre jobban terjed. Az erdei csótányok tojáscsomóikat az avarrétegbe helyezik, ahol két év alatt fejlődnek ki, és júniustól a nyár végéig lehet velük találkozni. Rajzásuk augusztus végén és szeptemberben van, ezt követően csökken a számuk.
A nagyobb városok hűvösebb, kertes lakóövezeteiben keresnek menedéket, különösen a melegebb és szárazabb időszakokban. Táplálékul szolgálnak a rágcsálóknak, a ragadozó ízeltlábúaknak, valamint a gyíkoknak és békáknak is. A szakértők azt javasolják, hogy a csótányok ellen elegendő a rovarháló használata és az esti órákban kerülni kell a lámpafényt, mivel az vonzza őket.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont azt közölte, hogy a most elszaporodott erdei csótányok ártalmatlanok, nem terjesztenek betegséget, és néhány napon belül elpusztulnak a lakásban. Éppen ezért nincs szükség arra, hogy irtani kelljen őket, mint a szúnyogokat. Viszont, ha minél hamarabb szeretnénk megszabadulni tőlük, a szakértők azt javasolják, hogy használjunk rovarhálót és esténként a szellőztetésnél ne kapcsoljunk villanyt, mert az vonzza őket.
„Az egyik leggyakoribb, idegenhonos faj, a kertvárosi erdeicsótány (Ectobius vittiventris) Olaszországtól a Balkánig, Törökországon keresztül a Kaukázusig előfordul, hazánkban először 2005-ben észlelték, főleg a fővárosban és környékén a kertes, parkos élőhelyeken” – mondja Korányi Dávid szakértő. A melegedő klíma és az intenzív áruszállítás lehet az oka annak, hogy hirtelen elszaporodtak a csótányok a nagyvárosokban, a mediterrán eredetű faj a melegebb idő miatt könnyebben áttelelnek és maradnak fenn. Sokszor megtalálhatók kertészetekben, különböző szállítmányokban is. Azért mostanában repked ennyi belőlük, mert a rajzási időszakuk nyár végén, ősz elején van.
> "Pánikra semmi ok, az észlelt állatok ugyanis csak erdei csótányok, és nem a betegségek terjesztésére is képes német csótányok. Ezek az állatok nem élősködők, nem csípnek, nem terjesztenek betegségeket, allergiás reakciókat sem váltanak ki, így nem szükséges bármilyen irtószeres védekezés." - mondja Korányi Dávid.
Korányi felhívta a figyelmet arra is, hogy kémiai irtószerek használata szúnyogok esetén sem javalt, hiszen sok más rovar is a szer áldozatául esik. Az erdei csótány ellen is bőven elég, ha rovarhálót használunk, és esténként sötét szobában szellőztetünk, mert a fény vonzza a rovarokat.