A Nemzetbiztonsági Bizottság tárgyalja a robbanó csipogók ügyét

A Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke, Sas Zoltán bejelentette, hogy a következő ülésen napirendre tűzik a Libanonban felrobbant személyhívók ügyét.

A Nemzetbiztonsági Bizottság rendes ülést tart szeptember 26-án, ahol a titkosszolgálatok képviselőit fogják kérdezni a robbanó csipogók ügyében, amely részben Magyarországot is érinti. Sas Zoltán hangsúlyozta, hogy az ülés nem rendkívüli, hanem a soron következő ülés lesz, és az aktuális nemzetbiztonsági kérdések kerülnek terítékre. A bizottság elnöke szerint a testület minden olyan témát érinteni fog, amelyek Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit befolyásolhatják.

Sas Zoltán elmondta, hogy a felrobbant személyhívók ügyéről eddig csak nyílt forrásokból, a sajtóból értesült, és a konkrét tények ismeretében tud majd válaszolni a felmerülő kérdésekre, amennyiben a titkosszolgálatoktól tájékoztatást kap. A politikus arra is kérte a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős államtitkárt, Farkas Örsöt, hogy a bizottsági ülésre készítsék el a válaszaikat, és már ott adjanak konkrét információkat arról, hogy melyek azok a tények, amelyeket később a nyilvánosság is megismerhet. Sas Zoltán Facebook-posztjában ígéretet tett, hogy a kapott információkat megosztja majd a közvéleménnyel.

A libanoni egészségügyi minisztérium szerint a robbanásokban húsz ember vesztette életét, több mint 450-en megsebesültek, és a Hezbollah több tucat tagja is súlyosan megsebesült. Izraeli források szerint izraeli kémek távolról robbantották fel a Hezbollah csipogóit, amelyeket egy 5000 darabos megrendelésben helyeztek el. A Hezbollah egyik tisztségviselője szerint ez a csoport történetének legnagyobb biztonsági incidensét jelentette.

A történet egy meglepő fordulatot vett, amikor kiderült, hogy a robbanó csipogókat állítólag a tajvani Gold Apollo vállalat gyártotta, de a cég elnöke, Hszu Csing-kuang cáfolta ezt, és egy budapesti székhelyű vállalkozást nevezett meg a valódi gyártóként. A több ezer libanoni Hezbollah-harcos sérülésével és többek halálával járó merényletet a gyanú szerint az izraeli titkosszolgálat követte el. Egy tajvani licensz alapján gyártott csipogótípusba rejthettek el már a gyártáskor robbanószert, az ügyben egy magyar (fedő)cég, a BAC Consulting Kft. neve is felmerült mint közvetítő, de a cég tagadta a felelősséget. A magyar kormány nem kerített nagy feneket az ügynek, közölte, hogy egy magánvállalkozásról van szó.

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szerint a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, amelyiknek nincs magyarországi gyártó- és telephelye, és a hivatkozott eszközök sohasem jártak Magyarországon. "A további vizsgálatok során a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok valamennyi érintett nemzetközi partnerszolgálattal és társszervezettel együttműködnek. Magyarország vonatkozásában az ügy nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent" – írta az államtitkár.

Az ellenzék azonban nemzetbiztonsági és terrorveszélyt kiáltott, így tett a Demokratikus Koalíció (DK) is, ami a vonatkozó bizottság rendkívüli ülésének összehívását követelte. Emiatt Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a Facebook-oldalán tette helyre a pártot és vezetőjét. "Nemzetbiztonsági kérdésekben inkább nem kérünk tanácsot Gyurcsány Ferenctől" – közölte, majd hozzátette, hogy a hatóságok vizsgálata gyorsan cáfolta a híreket, és a megnevezett cég egy raktár- és munkatárs nélküli postafiók-cég volt, az eszközök pedig soha nem voltak Magyarországon. Meggyőződtünk arról, hogy az eset nem jelentett nemzetbiztonsági kockázatot, ezért a DK rendkívüli bizottsági ülés-kezdeményezése csak hangulatkeltés.