- kezdte összegző bejegyzését Budai Lóránt azzal kapcsolatban, hogy miként fogadta a magyar közvélemény a rendkívüli január 15-i választási eredményt. A kétharmados ellenzéki győzelem átsöpört a hazai nyilvánosságban. Érthető módon inkább a kormánytól független portálok foglalkoztak vele.
A Válasz Online podcast-jében egy teljes adást szentelt a választás tanulságai elemzésére, míg megjelent a téma a népszerű közéleti talkshow-ban, az ATV-n közvetített Ötben is.
A Válasz Online Podcast-jében Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatója elemezte az időközi választás legfontosabb mozzanatait. A kutató kiemelte, hogy van országos üzenetértéke a jászberényi sikernek, hiszen az ottani modell átültethető volna az ország más pontjaira is a 2024-es önkormányzati választáson. Kiemelte azonban azt is, hogy vannak egyediségei is a jászberényi történetnek, amelyről nem szabad megfeledkezni.
A jászberényi eredmény a városon túlmutató tanulságát az elemző abban látja, hogy nemcsak hogy a szavazólapon nem szerepeltek a Közösen Jászberényért Egyesületet háttérből támogató pártok, hanem "a kampányból is teljesen kikoptak". Aktivistákkal és erőforrással segítettek csak.
- összegezte a tanulságot Róna Dániel. Az Ötben az 21 Kutatóközpont igazgatójához hasonlóan látták a résztvevők a választást. Hont András újságíró azt emelte ki, hogy
Czeglédi Zoltán arra emlékeztetett, hogy bár háttérben voltak a pártok, de arról nem szabad elfeledkezni, hogy Budai Lóránt is pártpolitikusként szállhatott be a város közéletébe valamikor, és az ellenzéki pártok nélkül nem lett volna kellő erőforrás a kampányhoz. Vona Gábor két vesztest nevezett meg a jászberényi eredménnyel kapcsolatban:
- vélte a Harmadik Reformkor Alapítvány alapítója, majd Pócs Jánossal kapcsolatban hozzátette, hogy
Konok Péter azt az figyelemfelkeltő tanulságot vonta le a jászberényi időközi választásból, tekintettel a kimagasló 60 %-os részvételre is, hogy
- utalt ezzel a történész az országgyűlési választásokra.
A kiemelt kép forrása: Budai Lóránt Facebook-oldala