Szijjártó Péter: Az amerikai szankciók veszélyeztetik Magyarország energiaellátását
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az Egyesült Államok Gazprombankkal szembeni szankciói a magyar szuverenitás elleni támadásnak minősülnek, és komoly kihívásokat jelenthetnek a közép-európai országok számára.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter élesen bírálta az Egyesült Államok döntését, amely szerint szankciós listára helyezték a Gazprombankot. A miniszter szerint ez a lépés szándékosan nehéz helyzetbe hozza a közép-európai országokat, és veszélyezteti azok energiaellátásának biztonságát. Magyarország számára különösen fontos a Gazprombank, mivel az orosz földgáz elszámolása ezen a bankon keresztül történik.
Az amerikai szankciók célja, hogy korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez. Szijjártó Péter szerint az energiaellátás biztonsága nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés, és a magyar kormány minden külső nyomás ellenére biztosítja az ország energiaellátását.
Az MVM CEEnergy új, nagyobb volumenű gázvásárlási megállapodást tervez a török BOTAS-szal, amely a korábbi 300 millió köbméteres szerződést meghaladja. Fritsch László, az MVM vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az orosz gáz továbbra is fontos része lesz Magyarország energiamixének, és a TurkStream a fő importútvonal.
Szijjártó Péter az Isztambuli Energia Fórumon hangsúlyozta a régiós együttműködés fontosságát, és kiemelte, hogy Magyarországnak szorosan együtt kell működnie Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal a biztonságos energiaellátás garantálása érdekében. A miniszter szerint ezek az országok megbízható tranzitállamok Magyarország számára.
Magyarország földgáztározóiban fél évre elegendő gáz van, és a következő fizetési kötelezettség csak egy hónap múlva esedékes. A Gazprombank elleni szankciók nem egyértelműen akadályozzák az MVM gázszámláinak kifizetését, mivel a szankciók főként a Gazprombank által kibocsátott adósság- és részvény típusú ügyletekre vonatkoznak.