Orbán Viktor aláírta a hároméves bérmegállapodást

Orbán Viktor miniszterelnök aláírta a következő három évre szóló bérmegállapodást, amely jelentős minimálbér-emelést ígér, de a megvalósulása bizonyos feltételek teljesülésétől függ.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn aláírta a kormány, a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek képviselőivel a következő három évre szóló bérmegállapodást. Az aláírás a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán történt.

A megállapodás alapján a minimálbér és a garantált bérminimum jelentősen emelkedhet a következő években, de ezek az emelések több makrogazdasági feltétel teljesülésétől függnek. A tervezett emelés üteme a következőképpen alakul: 2025-ben a minimálbér 9%-kal, a garantált bérminimum 7%-kal nő; 2026-ban a minimálbér 13%-kal; 2027-ben pedig 14%-kal emelkedik. A cél, hogy a dinamikus béremeléseknek köszönhetően 2028-ra 400 ezer forint legyen a minimálbér.

A megállapodás újratárgyalható, ha a jelenlegi makrogazdasági várakozások, mint például az infláció, a GDP-növekedés vagy az átlagbér-növekedés nem teljesülnek. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a pozitív forgatókönyv az ukrán háború befejezéséhez és Donald Trump amerikai elnökké válásához kötődik.

Orbán Viktor a tárgyalások nehézségeit egy virsli készítéséhez hasonlította, hangsúlyozva, hogy a megállapodás betartása nem lesz egyszerű, és hatékonyság- és termelékenységjavulást feltételez.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint a megállapodás rendkívül ambiciózus és rugalmas, és szükség esetén újra lehet tárgyalni a feltételeket. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a megállapodás folytatja a 2016-os dinamikus bérfelzárkózást, és fontosnak tartja, hogy 2027 januárra a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-át.

Az ünnepélyes aláíráson több szakszervezeti és munkáltatói vezető is jelen volt, köztük Zs. Szőke Zoltán, Rolek Ferenc, Palkovics Imre és Zlati Róbert.

Orbán Viktor szerint a megállapodás „békeforgatókönyvre” épült, de ha csak úgy dolgozunk, mint eddig, nem lesz tartható. Az állami beruházások és a Demján Sándor Program is hozzájárulhat a megállapodás sikeréhez, és célként tűzte ki az egymillió forintos átlagjövedelem elérését belátható időn belül.