A CATL Debreceni Beruházása és Jövőbeli Tervei
A világ legnagyobb elektromosjármű-akkumulátor-gyártója, a CATL, jelentős beruházást hajt végre Debrecen mellett, miközben európai akkumulátor-újrahasznosítási központ létrehozását is tervezi.
A kínai Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) Debrecen mellett építi új gyárát, amelynek főépülete már elkészült, és jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak. Az üzem 2025 második felében kezdi meg működését, évi 40 GWh kapacitással, amit később 100 GWh-ra bővítenének. Az üzemben 2000-3000 dolgozót foglalkoztatnak majd, különös figyelmet fordítva a helyi munkaerő bevonására.
A CATL már megkezdte az akkumulátormodulok összeszerelését Debrecenben, egy bérelt csarnokban, ahol az akkumulátorcellákat Kínából szállítják. A dolgozók létszáma 2023-ban 100 volt, most 400, és 2025-re 2000-re, majd 2026-ra 2600-ra növekszik. A gyár második ütemének előkészítése folyamatban van, amely akár 9000 főt is foglalkoztathat.
A vállalat európai akkumulátor-újrahasznosítási központ létrehozását is tervezi, együttműködve a Guangdong Brunp Recycling Technology vállalattal és európai partnerekkel. A Brunp Recycling Technology Hungary Kft.-t már bejegyezték Budapesten.
A CATL a helyi szürkevíz felhasználásáról is megállapodott Debrecennel, biztosítva a gyár fenntartható működését. A vízfogyasztás csökkentése érdekében adiabatikus hűtőtornyokat és szürkevizet használnak, amely mintegy 50 százalékkal redukálja a létesítmény vízigényét.
Az Európai Unió 1 milliárd eurós támogatási programot indít akkumulátorfejlesztőknek, ami a CATL-t is érintheti. A CATL nyitott a technológiai tudás megosztására, és már tárgyal európai és amerikai partnerekkel.
Ez a beruházás Magyarország eddigi legnagyobb zöldmezős projektje, amely erősíti az ország helyét az elektromos járművek európai gyártási láncában.
A CATL célja, hogy 2025-re teljesen karbonsemlegessé váljon, és ennek érdekében már 9 gyáruk kapta meg a szénd-dioxid semleges minősítést. A vállalat célja, hogy 2035-re a világ első zéró karbon akkumulátorgyára legyen.
A CATL stratégiai megállapodásokat kötött a Debreceni Szakképzési Centrummal, a Miskolci Egyetemmel és a Debreceni Egyetemmel a duális képzés elindításáról, hogy a helyi munkavállalók számára vonzó és inspiráló karrierutat kínáljanak.