Vegyes fogadtatás a Pintér-féle tanárvizsgáról

A Belügyminisztérium szerint pozitívak a visszajelzések, de a Pedagógusok Szakszervezete más véleményeket is kapott.

Eddig mintegy 10 ezer pedagógus végezte el a Pintér Sándor belügyminiszter által kötelezővé tett továbbképzést, amely a Nemzeti alaptantervvel (NAT) és az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatos ismeretek megújítását célozza. A Belügyminisztérium (BM) tájékoztatása szerint eddig 51 ezer pedagógust értesítettek a képzésről, és 21 ezren regisztráltak. A regisztráltak fele már levizsgázott, közülük 27-en megbuktak.

A tíz órás távoktatási képzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem biztosítja. A vizsga egy 20 kérdésből álló teszt, amelyen 15 kérdésre kell helyesen válaszolni a sikeres teljesítéshez. A BM szerint az óvodapedagógusok pozitívan értékelték a tananyagot, és hasznosnak találták a képzést.

A Pedagógusok Szakszervezetének ügyvivője, Nagy Erzsébet szerint azonban sokan megalázónak tartják a számonkérést, és a vizsgakérdéseket szakmaiatlannak vagy primitívnek vélik. Példaként említette, hogy a kérdések között szerepel olyan, amely a korszerű idegennyelv-tanítás célját firtatja, illetve hogy kinek a zenepedagógiai elveire épül az énektanítás.

A képzés elvégzését a pedagógusok teljesítményértékelésénél is figyelembe veszik. A szakszervezet szerint azonban nem világos, hogy mennyi pont jár a képzésért a teljesítményértékelésnél és milyen fizetésemelés jár azoknak, akik 80 százalék fölött teljesítenek. Az Oktatási Hivatal állít ki tanúsítványt a képzés elvégzéséről, amit a pedagógusoknak három napon belül be kell mutatniuk a munkáltatójuknak.

A képzés és a vizsga nem egyszerre válik elérhetővé minden pedagógusnak, hanem meghatározott időközönként kapnak hozzáférést. A képzések 2024. szeptember elsején indulnak, és legkésőbb 2025. január 31-ig kell őket teljesíteni. A pedagógusoknak tananyag-csomagot kell letölteniük a tanított tárgyaikból, majd egy 20 kérdésből álló online tesztet kell kitölteniük.

A PDSZ szerint a vizsgán feltett kérdések sokszor szakmaiatlanok vagy primitívek. A Nemzeti Pedagógus Kar is kritizálta a kötelező képzést, szerintük felesleges, mert a tanárok munkavégzése szabályozott és ellenőrzött.

Tóth Tünde, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) alelnöke szerint az óvodapedagógusoknak szánt kérdésekre egy nagycsoportos is könnyedén válaszolt volna. Több óvodapedagógus kolléga megalázónak érezte a kérdéseket, mert olyan alapvető dolgokat kérdeztek tőlük, amikre egy nagycsoportos óvodás is tudott volna válaszolni.

A Belügyminisztérium szerint a pedagógusok bére jelentősen nőtt az elmúlt években, és a pedagógiai szakokra felvett hallgatók száma is megduplázódott.