Elon Musk és az Európai Unió közötti konfliktusok

Elon Musk és László András fideszes EP-képviselő közös kritikája az Európai Unióval szemben újabb hullámokat keltett az európai politikai színtéren.

Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, a közelmúltban megosztotta László András fideszes EP-képviselő X-posztját, amelyben László az EU-t bírálta a demokratikus normák tiszteletben tartásának hiánya miatt. László szerint az EU nem tett semmit, amikor a magyar ellenzék külföldi pénzt kapott a 2022-es választási kampányra, és az amerikai nagykövetség támogatást küldött magyar újságoknak. Ezenkívül László kritizálta az Európai Bizottságot, amiért beperelte Magyarországot a szuverenitásvédelmi törvény miatt.

A konfliktus tovább fokozódott, amikor Musk Thierry Breton-t, az Európai Bizottság korábbi tagját "Európa zsarnokának" nevezte, miután egy videóban Breton állítólag választási beavatkozást javasolt. Breton azonban visszautasította a vádakat, mondván, hogy az EU-nak nincs mechanizmusa választások érvénytelenítésére, és a digitális szolgáltatási rendelet (DSA) alkalmazásáról beszélt.

A román alkotmánybíróság nemrég érvénytelenítette a román elnökválasztás első fordulóját orosz beavatkozás gyanúja miatt, ami szintén hozzájárult az Európai Bizottság TikTok elleni vizsgálatához a DSA feltételezett megsértése miatt.

A Visegrad24 portált, amelyet Musk is hivatkozott, álhírterjesztéssel vádolják, mivel konzervatív narratívákat rejt el az ukránokat támogató posztok közé.

A Wall Street Journal szerint Musk az elmúlt hetekben több gyújtó hangvételű posztot tett közzé az európai politikáról, többek között támogatott egy szélsőjobboldali pártot Németországban. Posztjai diplomáciai fejfájást okoztak, és több európai politikai pártot hátráltattak. Emmanuel Macron francia elnök szerint Musk közvetlenül beavatkozik a választásokba, és jelentős befolyással bír az európai politikára az X platformon keresztül.

Musk tevékenységei és posztjai továbbra is jelentős hatással vannak az európai politikai színtérre, és újabb vitákat generálnak az EU és a techóriás között. Emellett Musk vizsgálja a brit kormány megbuktatásának lehetőségét, és a német választás előtt az AfD mellett kampányol. Az EU-nak meg kell küzdenie azzal, hogy a techszektor, köztük Mark Zuckerberg, nyomást gyakorolhat az új amerikai elnökre, hogy enyhítsen az európai szabályozásokon.