Tömeges díjemelést jelentenek be a magyar bankok az új tranzakciós illeték miatt
Az új, 0,45%-os kiegészítő tranzakciós illeték bevezetése miatt több magyar bank is díjemelést jelentett be vállalkozói ügyfelei számára.
Az OTP, az Erste, a Magnet és az UniCredit október 1-jétől, a K&H pedig október 30-ától hárítja át az új, devizakonverziót terhelő kiegészítő tranzakciós illetéket vállalkozói ügyfeleire . A CIB Bank, a Gránit Bank, az MBH Bank és a Raiffeisen Bank viszont még nem tett közzé ilyen változást .
Az új kiegészítő tranzakciós illeték mértéke 0,45%, de legfeljebb 20 000 forint lehet . Ezt az illetéket a devizaváltás, devizakonverzióval vásárolt értékpapírok vétele és a konverzióval járó swap megbízás esetén kell megfizetni . A lakosság december 31-éig mentesül az új illeték megfizetése alól, de várhatóan utána nekik is fizetniük kell majd .
A tranzakciós illeték és a kiegészítő tranzakciós illeték összeadódhat, így akár 1,35%-os állami elvonás is lehet . A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékre nem vonatkozik az első 50 000 forint illetékmentessége, így azt már az első forinttól fizetni kell minden egyes devizaváltás esetén .
A különböző tranzakciós típusokhoz tartozó illetékek a következők: - Devizaátutalás forintszámláról vagy más devizanemű számláról belföldre vagy külföldre: 0,9%, maximum 1000 forint . - Készpénzfelvétel belföldön vagy külföldön, a számla devizanemétől eltérő valutában: 1,35%, amiből a 0,45%-os díjrész maximum 20 000 forint . - Valutaváltás: 0,9%, legfeljebb 40 000 forint . - Külföldi devizanemben végzett bankkártyás vásárlás boltban vagy webáruházban: ingyenes, de legfeljebb évente egyszeri 500 forint lehet . - Deviza alapú magyar állampapírok államkincstári vásárlása: ingyenes . - Revolut, Wise és más külföldi, határon átnyúló fizetési szolgáltatók díjai: valószínűleg nem hárítják át az illetéket .
A Revolut és Wise szolgáltatók valószínűleg nem hárítják át az illetéket az ügyfeleikre, ami versenyelőnyt jelenthet számukra . A Revolut és Wise kedvezőbb devizaárfolyamai miatt számos magyar ügyfél ezeket a szolgáltatókat választja .
A magyar bankok, mint az Erste, a Gránit Bank és az OTP Bank, kedvezőbb devizaárfolyamokat kínálnak, hogy versenyezzenek a Revolut és Wise szolgáltatókkal . Az OTP Bank például kedvező devizaárfolyamos szolgáltatást nyújt a forintszámláról történt külföldi bankkártyás költésekre, ahol nem kell megfizetni az új illetéket .
A BiztosDöntés.hu szakértője, Gergely Péter szerint valószínű, hogy ezek a kedvezményes árfolyamok továbbra is megmaradnak, főleg, ha a Revolut és a Wise nem vezeti be a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket . Ebben az esetben ugyanis a magyar bankok eleve hátrányosabb helyzetbe kerülnek az új elvonás áthárítása miatt .
A bankok november elejétől kezdik majd közölni a januártól érvényes lakossági hirdetményeiket, amelyek az áthárítást tartalmazhatják majd .