Az iráni rakétatámadás hatásai: Olajárak és személyes történetek

Az iráni rakétatámadás Izrael ellen nemcsak az olajárakat mozgatta meg, hanem személyes tragédiákat is okozott.

Az elmúlt egy év legnagyobb emelkedését mutatta az olaj világpiaci ára az iráni rakétatámadás után Izrael ellen. Az emelkedés mértéke 5% volt, de a Brent olaj ára jelenleg 75,4 dollár, míg a WTI 72 dollár körül mozog. Szakértők szerint az olajpiacra gyakorolt hatás mérsékelt, és nincs jele annak, hogy a közel-keleti konfliktus komolyabb hatással lenne a piacra.

A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy Izrael és Irán nem valószínű, hogy az olajexportot veszélyeztetnék, mivel mindkét ország számára fontos az olajbevételek fenntartása. Az OPEC napi 5,5-6 millió hordó szabad kapacitással rendelkezik, ami kompenzálhatná az iráni export kiesését. A piacon jelenleg lefelé mutató ártrend van a csökkenő kereslet és a kínálati növekedés miatt.

Irán több mint 180 rakétával támadta meg Izraelt kedd este. Lisaj Lavi Miran, egy magyar-izraeli férfi felesége, beszámolt a támadás éjszakájáról, amikor a légiriadó megszólalt. Lisaj férjét, Omri Mirant, tavaly októberben rabolták el a Hamasz fegyveresei. Lisaj és két kislánya nehéz éjszakát éltek át, amikor a rakétatámadás történt, és a kislányok féltek, hogy újra elviszik őket.

> "Nehéz éjszaka volt. Roni és én kirohantunk a zuhanyzóból, amikor a légiriadó megszólalt. Lefagyott és azt kérdezte tőlem: »Ez azt jelenti, hogy ŐK visszajönnek?«" - fogalmazott Lisaj.

Lisaj elmondta, hogy még mindig kísértik a rémképek a férje elrablásának napjáról, és reméli, hogy férje életben van.

> "Majdnem egy éve volt, hogy ugyanígy kezdődött a nap, amikor ŐK elvitték az édesapjukat. Megnyugtattam Ronit, Alma pedig nevetgélt, és minket is megnevettetett. Odakint ismét csend lett, de belül sosincs csend - csak arra tudok gondolni - hol van az én Omrim???" - zárta posztját Lisaj.

Az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszere sikeresen elhárította az Irán által indított rakétatámadást. Az Egyesült Államok hadihajói és Jordánia légvédelme is besegített.

Izrael győztes szériában van a Közel-Keleten, és Netanjahu válaszlépése egy Irán elleni közvetlen katonai csapás lehet. Az izraeli hadsereg nem vetne be atomfegyvert, de Netanjahu következő válaszcsapása az iszlám állam ellen irányulhat. A Hezbollah meggyengült, és Izrael egyre közelebb kerül célpontjaihoz, így Iránhoz is.

Szaúd-Arábiát nem érdekli az önálló Palesztin Állam, és kiáll Izrael mellett. Iránban hatalmi harc folyik az új, mérsékeltebb elnök megválasztásával, és az iráni rakéta-offenzívát a Forradalmi Gárda indította Ali Khamenei jóváhagyásával.

A súlyosbodó közel-keleti háborús helyzetet kihasználva Kína kijelentette, hogy Tajvant erővel az anyaországhoz csatolja, ha szükséges. A Kínai Néphadseregnek legkevesebb 3 év kellene egy ilyen offenzíva megindításához.

Az iráni támadásnak egyetlen halottja van, egy palesztin férfi. Irán és Izrael még soha nem volt ennyire közel a háborúhoz. Irán újabb rakétákkal szórta meg a libanoni határhoz közeli zsidó településeket. Izrael folytatta szárazföldi akcióit Libanon területén a Hezbollah ellen.

Robert C. Castel szerint a közel-keleti térség problémája a világ problémája is lehet. Az olajpiac 5%-os emelkedéssel reagált a támadás hírére. Irán akkor tudná igazán megrengetni a világpiacot, ha lezárná a Hormuzi-szorost.

A keddi támadásért az iráni Iszlám Forradalmi Gárda vállalta a felelősséget. Első ízben lőtték ki a Fattah-1 és Fattah-2 hiperszonikus rakétáikat. A Fattah-2 rakéta a hangsebesség hússzorosát is elérheti. A Dávid parittyája rakétaelhárító rendszer is működésbe lépett.