Figyelem, roaming! Külföldön milliós számlát is kaphatunk

Külföldi nyaralás során óriási összegeket fizethetünk, ha nem vagyunk elég körültekintőek a mobilhasználatunkkal, akár az Európai Gazdasági Térségen belül is. Pár percnyi Instagram-használat vagy a háttérben futó alkalmazások több százezer forintos költséget is okozhatnak, míg a műholdas hálózatokhoz való csatlakozás milliós számlát eredményezhet.

Az Európai Gazdasági Térség országaiban az uniós roamingrendelet értelmében a "Mobilozz úgy, mint otthon" elve érvényesül, ami lehetővé teszi, hogy a hazai díjcsomagunk keretein belül telefonáljunk és internetezzünk. Azonban érdemes ellenőrizni a roaming adatkeretünket, mert a korlátlan vagy olcsóbb díjcsomagok esetén a szolgáltatók külön roaming adatkeretet határozhatnak meg.

Az új országba való belépéskor a szolgáltatónknak kötelessége SMS-ben tájékoztatnia minket a roamingdíjakról és egy 50 eurós költségkorlátot biztosítania. Ha elérjük ezt a limitet, a szolgáltatónak korlátoznia kell a forgalmunkat, amíg nem kérvényezzük annak további használatát.

Az EGT-n kívüli országok határainál, például az ukrán vagy szerb határnál, fennáll a szándékolatlan roaming veszélye. Automatikus hálózatválasztás esetén a telefonunk átkapcsolhat egy erősebb jelű, EGT-n kívüli szolgáltató hálózatára, ami váratlanul magas roamingdíjakat eredményezhet.

A műholdas hálózatok használata rendkívül magas díjakat vonhat maga után. Olyan esetek is előfordultak, amikor utazók tudtukon kívül generáltak több százezres, sőt milliós adatforgalmat, például repülőn vagy egy kikötőben sétálva. Ezekre a hálózatokra nem vonatkozik az uniós roamingrendelet, így különösen fontos előre tájékozódni és szükség esetén kérni a szolgáltatónktól az ilyen csatlakozások tiltását.

A szándékolatlan roaming költségeinek elkerülése érdekében ajánlott az automatikus hálózatválasztás kikapcsolása, a preferált hálózat kézi kiválasztása, valamint a repülőgép-üzemmód aktiválása a kockázatos helyeken.