Orbán Balázs doktori védése: Politikai nyomásgyakorlás és plágiumgyanú

Orbán Balázs sikeresen megvédte doktori értekezését az ELTE jogi karának doktori iskolájában, de az eljárást politikai nyomásgyakorlás és plágiumgyanú árnyékolta be.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a doktori védése után politikai nyomásgyakorlásra panaszkodott, amely szerinte az elmúlt két hétben nyilvánosság előtti nyomásgyakorlásban manifesztálódott. Úgy véli, hogy politikai alapú diszkriminációnak nincs helye az oktatásban, és hálás az ELTE-nek a méltányos elbírálásért.

A doktori eljárás során felmerült a plágiumgyanú, mivel a disszertáció és a tézisfüzet Árpási Botond gépén készült. Rácz András egyetemi tanár vizsgálta a dokumentumokat, és bár plágiumgyanú merült fel, az opponensek nem találtak plágiumot, és javasolták a doktori fokozat megadását Orbán Balázsnak.

Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, Facebook-posztban reagált a védésre, hangsúlyozva, hogy kritikáit nem cáfolták meg, és a disszertáció legalább kilenc oldala nem hivatkozott átvételt tartalmaz. Az ELTE bírálóbizottsága szerint Orbán Balázs teljesítette a nyilvános védésre bocsátás feltételeit, és a védésen 23 pontot kapott a maximális 25-ből.

Orbán Balázs szerint a tudományos eredményeket a doktori eljárás közben publikálta, ami indokolja a hivatkozások hiányát. Árpási Botond nevét nem említette, de elmondta, hogy befogadott egy fiatal kutatót, aki a viták miatt nem kapott kedvet a tudományos pályához.

Polyák Gábor és Rácz András kritikákat fogalmaztak meg a doktori eljárás kapcsán. Orbán Balázs szerint ezek politikai alapú diszkriminációra utalnak, és méltatlannak tartja a helyzetet. Kijelentette, hogy tiszta a lelkiismerete a doktori eljárással kapcsolatban.

A közösségi médiában Orbán Balázs köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták a doktori eljárás során. Hangsúlyozta, hogy a tudományos kérdésekben a tudomány képviselői jogosultak dönteni, és politikai alapú megkülönböztetésnek nincs helye az egyetemen.

Az ügyben Polyák Gábor, az ELTE másik karának tanszékvezetője, kritikát fogalmazott meg a védés miatt, és kikérte magának, hogy Orbán Balázs náluk szerez fokozatot. Hack Péter alkotmányjogász álbotránynak nevezte az ügyet.

A védés előtt több demonstráló is megjelent az épületnél, köztük Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester is, aki többedmagával egy molinót vitt a helyszínre. Ezen egy 1956-os forradalmár idézete volt látható, amellyel Orbán Balázsnak az oroszok elleni védekezéssel kapcsolatos, nagy port kavaró mondataira emlékeztettek.

Rácz András elfogadja a bírálóbizottság döntését, de reméli, hogy az ELTE komolyabb plágiumellenőrző szoftvert fog használni a jövőben. Orbán Balázs tiszta lelkiismerettel nyilatkozott az eljárásról, és azt mondta, hogy a bizottság írásbeli értékelését kell figyelembe venni a döntés során.