Elon Musk újabb jogi vereséget szenvedett el a Delaware-i bíróságon
A Delaware-i bíróság másodjára is elutasította Elon Musk kérelmét, hogy visszaállítsák a 2018-as, rekordösszegű fizetési csomagját, amelyet korábban jogellenesnek minősítettek. A döntés jelentős hatással lehet Musk vagyonára és a Tesla jövőbeli vezetői kompenzációs gyakorlatára.
Kathaleen McCormick kancellár januárban érvénytelenítette Musk 56 milliárd dolláros fizetési csomagját, amely az Egyesült Államok történetének legnagyobb vezérigazgatói kompenzációs terve volt. A bíróság szerint Musk egyénileg irányította a Teslát, és diktálta javadalmazásának feltételeit egy olyan igazgatótanácsnak, amely nem tárgyalt tisztességesen.
A Tesla részvényesei júniusban megszavazták a fizetési csomag visszaállítását, de a bíróság ezt nem fogadta el. McCormick kancellár elutasította a Tesla fellebbezését, és megállapította, hogy a részvényesek nem kaptak megfelelő tájékoztatást a célok elérhetőségéről.
A bíróság 345 millió dolláros ügyvédi díjat hagyott jóvá azoknak az ügyvédeknek, akik sikeresen pereltek a Tesla részvényesei nevében. Ez az összeg jóval kevesebb, mint az eredetileg kért 6 milliárd dollár. A díjat készpénzben vagy Tesla-részvényekben fizetheti ki az autógyártó.
Musk reakciója a döntésre éles volt. Az X közösségi médiaplatformon "teljes korrupciónak" nevezte az ítéletet. A Tesla vezérigazgatója korábban már kritizálta a delaware-i bíróságot, és a cég bejegyzési helyét is áthelyezte Texasba.
A jogi kudarc ellenére Musk vagyona jelentősen növekedett az elmúlt időszakban. A Tesla részvényei 42%-ot emelkedtek az elmúlt négy hétben, részben Donald Trump elnöki győzelmének köszönhetően. A hétfői záróárfolyam alapján Musk Tesla-részvényeinek értéke megközelíti a 150 milliárd dollárt. Az Equilar becslése szerint a részvények jelenlegi árfolyamán Musk 2018-as fizetési csomagja 101,4 milliárd dollárra emelkedett. Ez az összeg azonban most már nem illeti meg a vezérigazgatót a bírósági döntés értelmében.
Elon Musk a Twitter megvásárlásával új platformját arra használta, hogy Trump-párti nézeteit széleskörben ismertesse, az amerikai választás óta pedig pozíciója egyre erősödik. Donald Trump korábbi ígéretéhez hűen kormányzati pozíciót adott Elon Musknak: ő fogja vezetni az új, kormányzati hatékonyságnövelő bizottságot. A Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (Department of Government Efficiency, DOGE – kikacsintás a Musk által támogatott kriptovalutára, a dogecoinra) célja Trump szerint az lesz, hogy csökkentse a kormány pazarlását, és megvágja az amerikai költségvetést.
Musk korábban 22%-os részesedéssel rendelkezett a Teslában, de ez a részesedés 13%-ra csökkent, mivel 2022-ben eladta részvényeit, hogy finanszírozza a Twitter megvásárlását. A célja az lenne, hogy a részvényopciókon keresztül 25%-os részesedést szerezzen a cégben.
A Tesla árfolyama ma 2 százalékot esett, idén viszont már 40 százalékot emelkedett.